Kierowcy i właściciele aut coraz większą wagę przywiązują do bezpieczeństwa na drodze. Ostrożna jazda nie jest gwarancją braku kłopotów – duża ilość pojazdów na drodze sprawia, że głównym zagrożeniem są przede wszystkim inni uczestnicy ruchu. Z pomocą przychodzą tutaj rejestratory jazdy. Urządzenie to będzie rejestrować wszystkie zdarzenia drogowe. W razie kolizji będziemy mieć więc nagranie, które jednoznacznie pomoże wskazać sprawcę.

Kiedy przyda się rejestrator drogowy?

Zastanówmy się najpierw, kiedy warto sięgnąć po samochodowy rejestrator? W zasadzie za każdym razem, kiedy ruszamy w drogę. Auto można też chronić, kiedy przebywa ono na ogólnie dostępnym miejscu, na przykład parkingu przy centrum handlowym lub urzędami.

Inwestycja w tego typu urządzenie, jest też opłacalna, gdyż wielu kierowców wymusza stłuczki. W ten sposób szukają ofiar, kosztem których chcą dokonać napraw innych uszkodzeń. Inne osoby płacą wtedy za swoją nieuwagę lub brak doświadczenia.

Innym problemem są stłuczki parkingowe – ich sprawcy uciekają z miejsca zdarzenia. Właściciel auta zostaje wówczas z kłopotem, zwłaszcza wtedy, kiedy okazuje się, że kamery na parkingu są atrapami i nie mamy żadnych dowodów. A to jest ważne w kontekście uzyskania wypłaty ubezpieczenia.

Jazda samochodem to też nie tylko problemy – kierowcy wielokrotnie mijają piękne widoki, których z oczywistych powodów nie mogą podziwiać. Zapis z trasy może pomóc ustalić najatrakcyjniejsze miejsca, które mijamy. W ten sposób powrotna droga może zostać w odpowiednich miejscach przerwana, tak by każdy podróżny mógł cieszyć się krajobrazem.

Parametry dobrego rejestratora jazdy

Przejdziemy teraz do sedna, czyli tego, jakie powinno być urządzenie rejestrujące obraz drogi. Wesprzemy się przy tym samochodowymi rejestratorami znalezionymi na stronie: alfatronik.com.pl/rejestratory-jazdy-samochodowe-c-10_133.html. Jak widać, możemy kupić zarówno same kamery do urządzenia jak i modele kompleksowe.

Jednym z najważniejszych elementów jest tutaj kamera. Musi mieć ona szeroki kąt widzenia. Najlepiej takim, jak w samochodowym rejestratorze zdarzeń BX1500+, czyli 170 stopni. Dzięki temu mamy pewność, że na nagraniu będzie nie tylko maska samochodu i jezdnia tuż przed nią, ale również bok drogi. Ważna jest też jakość zapisywanego obrazu.

Sprzęt ten, gdy korzystamy z publicznych parkingów, powinien mieć również tryb pracy parkingowej. Oznacza to, że czujnik przeciążeń wykryje przykładowo uderzenie i uruchomi nagrywanie. Wtedy właśnie będziemy dysponować materiałem dokumentującym porysowanie lakieru auta lub stłuczki. Nawet jeśli nie od razu uda się rozpoznać sprawcę, to będziemy mieli w ręku dowód niewinności. Czyli bez przeszkód towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam pieniądze z polisy.

Dodatkowo należy poświęcić też chwilę na takie zagadnienia jak: sposób ładowania urządzenia, pojemność pamięci, tryby nadpisywania pamięci, rozmiary i sposób montażu. Gdy chcemy mieć też rejestrowane zdarzenia z tyłu auta, to możemy dokupić kamerę i wzbogadzić o nią nasz zestaw – wtedy auto będzie pod pełna kontrolą.

Rejestrator samochodowy może nam się przydać w wielu kłopotliwych zdarzeniach na drodze. To obowiązkowy ekwipunek na każdą dłuższą podróż, ale warto go mieć również na co dzień.

Tagi:

Data publikacji: