Nakazy zobowiązujące do wymiany opon letnich na zimowe funkcjonują już w ponad 20 krajach Europy. W Polsce nie skonstruowano jeszcze dokładnych regulacji prawnych w tej sprawie. Jednak nie zmienia to faktu, iż wymiana „gum” w czasie zimowego przesilenia, uchroni nas przed problemami płynącymi z tego tytułu. Zamiana opon letnich na zimowe to jedno, jednak skupmy się tutaj na kwestii, jaką jest zakup opon dedykowanych do Twojego auta.

Czy zamiana opon jest nam w ogóle potrzebna?

Pomimo, iż w naszym kraju nie ma obowiązku zmiany opon letnich na zimowe, to taki zabieg powinien stanowić podstawę rozsądnego podejścia do bezpiecznej podróży. Opony zimowe w odróżnieniu do letnich posiadają inny profil bieżnika, jak i urozmaiconą mieszankę. Ogumienie dedykowane do pory letniej posiada strukturę chemiczną, która w warunkach zimowych bardzo szybko „kostnieje”, przez co jej elastyczność, a zarazem przyczepność spada.

Wahania temperatury i spadek jej wartości poniżej +7 kreski na termometrze to jednoznaczny znak do wymiany opon w Twoim samochodzie. Podczas podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Nie dopilnowanie takiej kwestii byłoby wręcz banalnym i nierozsądny powodem kolizji, która w czasie zimy może przydarzyć się każdemu z nas.

Opony zimowe – jak sprawdzić ich stan?

Wymiana opon na zimę powinna być przeprowadzona rozsądnie oraz z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Opony letnie to gumy, których głębokość bieżnika musi mieć, co najmniej 1.6 mm. Opony zimowe z kolei to gumy, które wykazują maksymalną efektywność w momencie, kiedy bieżnik posiada, co najmniej 4 mm głębokości.

Warto pamiętać również, że jazda na oponach letnich w zimę przyczynia się do szybkiego kończenia ich żywotu. Im wcześniej dokonamy zmiany opon tym w lepszym stanie będą one na wiosnę.
Jeśli jesteśmy przekonani już, co do zmiany ogumienia, należy zastanowić się gdzie kupić tanie opony zimowe?

Jak dobrać opony zimowe do Twojego samochodu?

Najważniejszy jest tutaj indeks i rozmiar opon. W przypadku zaleceń dotyczących indeksu prędkości opon, należy pamiętać, że odpowiedniki zimowe będą miały niższy jego poziom w porównaniu do opon letnich. Jednak to zalecania dotyczące nośności będą tutaj najważniejsze.

Warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniem opony oraz informacjami producenta. W internecie znajdziemy wiele sklepów, gdzie specjalista w tym zakresie, pomoże dobrać nam odpowiednie opony zimowe. Wystarczy zgłosić się telefonicznie bądź mailowo do eksperta, gdyż wiele firm proponuje takie usługi za darmo. Warto korzystać z ofert dostępnych na allegro, gdyż znajduje się tam cała masa ogłoszeń, które ułatwią nam wybór.

Ciekawym rozwiązaniem są również opony wielosezonowe, których przydatność do jazdy sprawdza się przez cały rok.

Opony zimowe na allegro – czy to dobry wybór?

Decydując się na wybór nowych gum do Twojego auta, należy pamiętać, aby podejść do tej kwestii bardzo rozsądnie. Korzystanie z ofert typu: opony zimowe – wyprzedaż, może okazać się mocno nietrafione. Niekiedy nieuczciwi handlarze części samochodowych, często wykorzystują niedoświadczonych kierowców, którzy kupują zniszczone i nisko jakościowe „gumy”.
Decydując się na zakup, należy najpierw dopasować wymiary opon do naszego auta. Korzystając z sklepu Allegro, już na wstępnie mamy możliwość dopasować listę wyszukiwań do parametrów naszego auta. Wyszukiwarka pozwala nam określić takie parametry, jak: sezonowość, szerokość, profil, średnicę, markę, liczbę opon w ofercie oraz ich stan.

Jest to bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi nam wybór opon z ogromnej listy dostępnych produktów na rynku. Jeśli szukasz opon dopasowanych do Twojego auta i takich, które zapewnią Ci 100% bezpieczeństwa, przed zakupem skieruj bezpośrednią wiadomość do właściciela sklepu z zapytaniem o wszystkie interesujące Cię kwestie.

Data publikacji: