Zakup części zamiennych do samochodu wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjne zakupy przedmiotów codziennego użytku. Przy wyborze części do aut należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na to, czy dany zamiennik będzie kompatybilny z naszym samochodem. Jak dobrać odpowiednie części do auta, by nie musieć zwracać produktu?

Czy oddać prawidłowy wybór części mechanikowi?

To zasadnicze pytanie. Z reguły kierowca oddaje samochód w ręce mechanika, będąc przekonanym, że lepiej jest zaufać doświadczeniu. Ponadto mechanik, który często robi zakupy w hurtowniach motoryzacyjnych, posiada znaczące rabaty na części. Niekiedy okazuje się nawet, że nawet po doliczeniu marży, cena danej części jest atrakcyjniejsza niż gdyby kierowca miał kupić zamiennik samodzielnie.

Ponadto dużym plusem przy skorzystaniu z usług mechanika jest fakt, że to właśnie on musi prawidłowo dobrać części do samochodu. Pozostają jednak także przypadki, kiedy samodzielny zakup części po prostu bardziej się opłaci – np. promocja w danym sklepie lub powitalny kod rabatowy na zakupy. Pozostaje jedynie pytanie jak dobrać odpowiedni zamiennik, by nie odwlekać wymiany w czasie?

Od czego zacząć wybór części?

Zanim zaczniemy wybierać najatrakcyjniejsze oferty części samochodowych do naszego auta, wyjmijmy dowód rejestracyjny. To właśnie w dowodzie pojazdu znajdziemy wszystkie odpowiednie informacje, które okażą się niezbędne do prawidłowego doboru części zamiennych do auta. Każdy dowód rejestracyjny posiada wszelkie informacje, dzięki którym możliwy staje się dobór odpowiednich części zamiennych.

Do najważniejszych należy zaliczyć markę samochodu, typ pojazdu, jego model, pojemność silnika, moc jednostki napędowej oraz rok produkcji. Nierzadko przydaje się także typ nadwozia oraz rodzaj napędu. Ponadto w niektórym sklepach można być także poproszonym o podanie numeru VIN pojazdu – podaje sklep z częściami zamiennymi iParts.pl.

Gdzie szukać części zamiennych?

Posiadając wszystkie dostępne informacje na temat samochodu, możemy zacząć szukać części. Pierwszy sposób, tradycyjny, to udanie się do sklepu stacjonarnego. Można także skorzystać z usług autoryzowanych punktów sprzedaży, ale będzie to opcja zdecydowanie najdroższa. Aktualnie najlepszy wybór stanowić będą internetowe sklepy motoryzacyjne – gdzie w większości przypadków kupimy najtaniej i zaoszczędzając przy tym sporo czasu oraz nerwów.

Uwaga: Przy wyborze zamiennych części samochodowych zwracajmy uwagę nie tylko na cenę, ale także na markę. Warto korzystać z ofert uznanych i renomowanych marek, które zajmują się także produkcją części wyposażenia fabrycznego pojazdów.

Czy Internet jest dobrym źródłem wiedzy?

Internet to aktualnie najpopularniejsze źródło wiedzy. Na forach motoryzacyjnych znajdziemy sporo tematów związanych z doborem części, gdzie także możemy zapytać, czy dany zamiennik będzie pasował do naszego samochodu. Pamiętajmy jednak, by mimo zapewnień ‘kolegów’ z Internetu, sprawdzić czy dana część będzie na pewno pasować – np. poprzez kontakt telefoniczny z biurem obsługi klienta danego sklepu.

Tagi:

Data publikacji: