Prawidłowo działające amortyzatory sprawiają, że auto porusza się po drodze płynnie i głównie w płaszczyźnie poziomej (wstrząsy i kołysanie się pojazdu nie są dla osób podróżujących samochodem odczuwalne). Warto podkreślić, że stan tej części odpowiada także za prawidłowy tor ruchu oraz przyczepność jazdy do podłoża – ma więc duży wpływ na to, czy poruszamy się po drodze w sposób bezpieczny.

Kontrola amortyzatora – kiedy ją przeprowadzić?

Amortyzatory, jak każda z części samochodowych, tracą swoje właściwości podczas naturalnej eksploatacji. Im jest ona intensywniejsza, tym częściej należy kontrolować stan amortyzatorów. Przeciętnie żywotność tych części szacuje się na około 60-80 tys. km przebiegu. Specjaliści zalecają jednak znacznie częściej sprawdzać ich kondycję – najlepiej po każdorazowym przejechaniu 20 tys. km. Przy stosunkowo rzadkim użytkowaniu samochodu osobowego powinno się kontrolować amortyzatory przynajmniej raz do roku.

Jak samodzielnie skontrolować stan amortyzatorów?

Prosty test

Jeśli mamy podejrzenia co do zużycia lub wadliwego funkcjonowania amortyzatorów, możemy wykonać bardzo prosty test, który potwierdzi nasze wątpliwości. W tym celu ustawmy auto na płaskiej, równej powierzchni i dość mocno naciśnijmy na karoserię w miejscu położonym nad każdym amortyzatorem. Jeżeli podczas kołysania się auta zaobserwujemy 1-2 wychylenia, to znaczy, że amortyzator jest w dobrym stanie. Jeżeli samochód będzie ,,sprężynować” kilku- lub kilkunastokrotnie, będzie to znak, że części mogą kwalifikować się do wymiany.

Objawy świadczące o zużyciu i uszkodzeniach

Powyższy test to prosty, ale dość powierzchowny sposób, który może nie wystarczyć, aby samodzielnie zdiagnozować problemy z amortyzatorami. Aby prawidłowo ocenić, w jakim stanie są części, należy przede wszystkim obserwować, jak zachowuje się auto podczas jazdy – szczególnie po nierównym terenie. Warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się niepokojące sygnały, takie jak:

  • wydłużenie drogi hamowania mimo odpowiednio wczesnej reakcji kierowcy oraz sprzyjających warunków pogodowych;
  • kłopoty z utrzymaniem prostego toru jazdy, problemy przy próbie modyfikacji kierunku poruszania się;
  • wyraźnie dający się odczuć efekt ,,przysiadania” samochodu na tylnych kołach podczas ruszania oraz przyspieszania;
  • intensywniejsze niż zazwyczaj rozkołysanie nadwozia, w szczególności podczas jazdy na wyboistej drodze;
  • przechylanie się pojazdu podczas pokonywania zakrętów;
  • bardzo wyraźne ślady oleju na amortyzatorach;
  • nierównomierne ścieranie się opon.

Powyższe symptomy mogą być niezauważalne, zwłaszcza dla świeżo upieczonego kierowcy – głównie dlatego, że zazwyczaj pojawiają się stopniowo.

Więcej wartościowych informacji na temat amortyzatorów – znajdziesz w poradniku sklepu motochemia.pl

Profesjonalna diagnostyka amortyzatorów

Kontrola przez profesjonalistę – dlaczego warto?

Pracownicy stacji diagnostycznych nie mają obowiązku szczegółowej kontroli stanu amortyzatorów (oceniają tylko stabilność ich zamocowania i sprawdzają, czy nie ma ewentualnych wycieków). Warto jednak poprosić o takie badanie podczas różnego rodzaju napraw i przeglądów. Stacje dysponują specjalistyczną aparaturą, umożliwiającą skontrolowanie każdego amortyzatora pod względem jego właściwości tłumiących. Badanie tego rodzaju pozwala bardzo dokładnie ocenić stan części i zlokalizować przyczynę ewentualnych usterek.

Jak interpretować wyniki badań sprawności amortyzatorów?

Wynikiem profesjonalnej diagnostyki amortyzatorów jest poziom skuteczności tłumienia każdej z części wyrażony w procentach. Wyniki badania należy interpretować następująco:

  • powyżej 75% – skuteczność charakterystyczna dla nowych amortyzatorów lub świadcząca o bardzo dobrym stanie części;
  • 75-50% – akceptowalna skuteczność tłumienia, wartość bliska dolnej granicy świadczy o słabej kondycji części;
  • 40-30% – skuteczność tłumienia kwalifikująca amortyzatory do wymiany.

Warto także porównać ze sobą wyniki poszczególnych amortyzatorów – jeśli różnica w skuteczności ich tłumienia przekracza 20%, również zaleca się ich wymianę.

 

Autorami tekstu są specjaliści ze sklepu motochemia.pl – motoryzacyjnego sklepu z akcesoriami, kosmetykami oraz częściami samochodowymi. W ofercie znajdziesz amortyzatory wielu firm takich jak Sachs, Kraft, Kayaba, TRW czy Monroe.

 

Data publikacji: