Jeśli chcemy zakupić używane auto, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę nie tylko na jego stan techniczny, ale również na stan prawny. Auto może okazać się kradzione, może być też pod zastawem. Jak sprawdzić, czy nie posiada ono takich wad?

Wady prawne samochodów używanych możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwsza z nich dotyczy zakupu samochodu z kradzieży, druga z kolei samochodu, który jest przedmiotem zastawu.

Samochód pochodzący z kradzieży

Gdy chcemy mieć pewność, że auto, które zamierzamy zakupić, nie pochodzi z kradzieży w Polsce czy w innym kraju, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić je na policji. W tym celu będziemy potrzebowali numeru rejestracyjnego pojazdu – na tej podstawie na najbliższym posterunku możemy dowiedzieć się, czy pojazd nie jest poszukiwany.

Również podejrzenia powinny wzbudzić inne numery identyfikacyjne pojazdu albo silnika w porównaniu z tymi w dowodzie rejestracyjnym. Gdy posiadamy numer VIN, wówczas możemy sprawdzić go na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ lub w Europejskim Rejestrze Pojazdów pod adresem www.erp.pl.

Jeśli auto ma podejrzanie niską cenę, warto szczególnie przyjrzeć się temu, czy pochodzi z legalnego źródła, a także sprawdzić jego stan techniczny bardzo dokładnie.

Samochód będący pod zastawem

Także problemem może być zakupienie auta będącego pod zastawem. Taka forma zabezpieczenia stosowana jest przez banki i firmy pożyczkowe. Gdy kupimy takie auto, a pożyczkobiorca nie spłaci swojego zobowiązania, wierzyciel, czyli w tym przypadku pożyczkodawca może nam je odebrać.

W sprawdzeniu, czy auto jest przedmiotem zastawu, pomogą nam dane zgromadzone w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Musimy wypełnić odpowiedni wniosek i niedługo potem możemy dowiedzieć się, czy auto jest bezpieczne do kupienia.

Jeśli interesują cię bezpieczne i pozbawione wad prawnych samochody na sprzedaż Warszawa to dobre miejsce, aby ich poszukiwać. To właśnie tu można znaleźć salony dealerskie prowadzące sprzedaż aut z drugiej ręki. Dealerzy sprzedają auta sprawdzone pod kątem technicznym oraz prawnym, a także z gwarancją. Z ofertami można zapoznać się już teraz!

Tagi:

Data publikacji: