Troska o samochód to nie tylko regularne przeglądy i bieżące naprawy. To także dokładne czyszczenie. I nie mówimy tutaj wyłącznie o lakierze, ale o klimatyzacji. Dowiedz się, jaki środek do czyszczenia klimatyzacji warto wybrać.

Przede wszystkim przegląd

Na początek musimy powiedzieć o jednej, ale bardzo istotnej rzeczy. Nie ma nic ważniejszego niż regularne przeglądy. Nie bez powodu każdy kierowca musi raz w roku udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, by diagnosta „przybił” pieczątkę. W ten sposób mamy pewność, że nasze auto jest sprawne i nie musimy obawiać się, że nagle coś się zepsuje. Oczywiście przegląd klimatyzacji nie jest objęty badaniem technicznym, dlatego musimy go wykonywać na własną rękę. I powinniśmy to robić raz w roku u specjalisty, który nie tylko wyczyści i wymieni wszystkie filtry, ale i nabije nam naszą klimatyzację. Dzięki temu możemy uniknąć nie tylko hektolitrów potu w trasie, ale i uszkodzenia sprężarki, które wynika z nieprawidłowo działającej klimatyzacji.

Preparat do odgrzybiania klimatyzacji – różne metody działania

Istnieją dwie podstawowe metody odgrzybiania klimatyzacji, jakie możemy wykonać we własnym zakresie. Pierwszą jest czyszczenie przez ultradźwięki, drugim zaś użycie środka do odgrzybiania klimatyzacji. Pomówmy chwilę o tej pierwszej. Polega ona na tym, że preparat do odgrzybiania klimatyzacji jest rozprowadzany w układzie przy użyciu ultradźwięków. Urządzenie to nazywane jest „czajnikiem”, ponieważ przy jego pracy powstaje para, która penetruje i czyści przewody klimatyzacji. Cały proces dzieje się przy zamkniętych drzwiach, więc należy jedynie pamiętać, by po wyczyszczeniu układu, dobrze wywietrzyć wnętrze auta.

Pianka grzybobójcza

Odgrzybianie przy użyciu „czajnika” jest skuteczne, jednak ma jeden duży minus – wysoki koszt takiego zabiegu. Jeżeli wolisz tańszą metodą, powinieneś poszukać środków w piance. Tutaj możesz kupić preparat do odgrzybiania klimatyzacji. Jego używanie jest doraźne i nie rozwiązuje w całości problemu grzybów i bakterii. Jednak nie oznacza to, że nie warto po nie sięgać. Jego zaletą jest przede wszystkim niska cena. Jedno opakowanie spreju z rurką kosztuje z reguły poniżej 20 złotych. Ten środek do odgrzybiania klimatyzacji, oprócz tego, że jest tani, jest również bardzo prosty w obsłudze. Poradzi sobie z nim każdy kierowca. Wystarczy włoży rurkę w układ i aplikować sprej. W ten sposób wyczyścimy większą część układu. Jednak z powodu zbyt krótkiego wężyka nie dotrzemy do parownika, gdzie znajduje się najwięcej bakterii i grzybów.

Tagi:

Data publikacji: