Dziś monitoring samochodu GPS wydaje się czymś oczywistym, jednak jeszcze kilkanaście lat temu to była technologia używana jedynie przez wojsko amerykańskie. Wtedy nikomu nie śniło się, że za jakiś czas GPS będzie można wykorzystywać nawet w małych firmach.

Monitoring samochodów to usługa, którą dostarczają wyspecjalizowani dostawcy (np. Satis). Często posiadają oni własne systemy, oparte o rozwiązania GPS, które poza lokalizacją pojazdu pozwalają także zdobyć wiele innych danych (np. na temat spalania, zużycia poszczególnych podzespołów auta itd.). Monitoring samochodu jest nieodłącznie związany z historią nawigacji satelitarnej GPS. Sprawdźmy, jak to wszystko się zaczęło.

Od zastosowań wojskowych do cywilnych

Wiele wynalazków na początku miało zastosowanie jedynie do celów wojskowych, a dopiero z czasem były udostępniane cywilom. Tak właśnie było z systemem GPS. Za początek tej technologii uznaje się 1957 rok, gdy amerykańska armia uznała, że istnieje zagrożenie ze strony radzieckiego Sputnika 1. Naukowcy z Uniwersytetu Baltimore opracowali więc technologie wykorzystania sygnałów z satelity do określania pozycji. Pierwszy system nawigacji powstał na potrzeby marynarki USA w 1964 roku (Transit- SATNAV), a w 1973 roku wdrożono nowy projekt (GPS-NAVSTAR). W latach 80. XX wieku system satelitarny GPS zaczął być stopniowo udostępniany do celów cywilnych. Należy jednak dodać, że ze względów bezpieczeństwa wyniki nawigacji były zniekształcane (błąd wskazania wynosił nawet 500 metrów). Zakłócanie zostało wyłączone w 2000 roku. Z czasem następowała dalsza komercjalizacja GPS, a miniaturyzacja elektroniki i lokalizatorów sprawiła, że rozwiązania nawigacji satelitarnej stały się powszechnie wykorzystywane. Dziś monitoring samochodu GPS jest wręcz podstawowym rozwiązaniem w zarządzaniu firmowymi flotami.

Monitoring GPS w Polsce

W Polsce pierwsze próby wykorzystania systemu GPS do monitorowania poruszających się samochodów były wykonywane już na początku lat 90. XX wieku. Niestety, dużym problemem była łączność ze stacją bazową. Rozwiązania monitoringu pojazdów na większą skalę zaczęły być wdrażane dopiero wraz z pojawieniem się sieci GSM w II połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przełomem stało się wdrożenie transmisji GPRS w 2000 roku, co zwiększyło dokładność lokalizacji. Dziś systemy monitoringu pojazdów są bardzo zaawansowane, niezwykle dokładne, a do tego są nieustannie rozwijane. Kto wie, być może już wkrótce pojawi się kolejny przełom związany z technologią GPS i monitoringiem? Trzymamy rękę na pulsie i na pewno o tym poinformujemy.

Tagi:

Data publikacji: