Na rynku jest tak wiele używanych samochodów, że zawsze istnieje pewne ryzyko zakupu modelu po dużych przejściach. Jak się tego ustrzec? Najlepszym sposobem jest sprawdzenie numeru VIN.

Przeglądając zasoby jednego z portali ogłoszeniowych, gdzie na sprzedaż wystawione są samochody, można dostać zawrotu głowy bądź oczopląsu. Znajdziemy tu praktycznie wszystkie marki w niezliczonej ilości kombinacji kolorystycznej, różne roczniki, pojazdy naprawdę stare, ale też dość nowe, zakupione ledwie kilka lat temu. Jest tak naprawdę tego bardzo dużo, co niekoniecznie oznacza dla kupujących dobre wieści, bo co z tego, że mamy ogromny wybór, jak i mętlik w głowie? W konsekwencji może dojść do tego, że zdecydujemy się na model, który tylko pozornie prezentuje się dobrze, a jest po mocnych przejściach powypadkowych. Jak więc ustrzec się takiego scenariusza? Najlepiej sprawdzić numer VIN za pośrednictwem strony www.carvertical.com/pl/.

Numer VIN, czyli?

Numer VIN – Vehicle Identification Number przyznawany jest każdemu nowemu pojazdowi. Ten indywidualny ciąg liter i cyfr odnosi się do każdej marki, a więc dobierany jest na tej samej zasadzie. Dzięki temu nie ma tu ryzyka, że marki stosują swoje własne oznaczenia, które należy odczytywać w inny sposób. Tak było do 1981 roku, co oznaczało, że każdy producent preferował własne autorskie sposoby znakowania pojazdów. Jak nietrudno zgadnąć rodziło to problemy związane z niemożnością odczytania zakodowanych informacji. Dzisiaj te komplikacje na szczęście odeszły do przeszłości i możemy bez żadnych trudności sprawdzić, czy interesujący nas pojazd jest rzeczywiście w dobrym stanie, czy raczej jego burzliwa przeszłość powinna nas zniechęcić. 

Z czego składa się numer VIN?

Tworzy go 17 liter i cyfr podzielonych na sekcje. Wyróżniamy trzy oznaczone symbolami WMI, VDS oraz VIS. WMI to skrót od World Manufacturer Identifier – rozpoznamy ją po trzech pierwszych znakach, które określają region oraz nazwę producenta pojazdu. Następnie VDS (Vehicle Descriptor Section), czyli znaki od 4 do 9 oznaczające typ pojazdu. Na końcu zaś mamy VIS (Vehicle Identifier Section), jakie są ustalane dla każdego pojazdu i znajdują się od 10 do 17 znaku. 

Gdzie go znajdziemy? Czy auto może go nie posiadać?

Dla osób, które nigdy nie spotkały się z numerem VIN, początkowo problem może stanowić jego lokalizacja. Jak się okazuje, może występować w wielu miejscach, co najczęściej zależy od marki samochodu. Na pewno, niezależnie od modelu pojazdu, znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak nie mamy przy sobie tego dokumentu, powinniśmy zajrzeć do wnętrza samochodu. Najczęściej widnieje w okolicy prawego amortyzatora, elementów nadwozia lub obok fotelu pasażera. Może też kryć się w obudowie deski rozdzielczej, na podłodze bagażnika czy podszybiu auta. 

Brak numeru VIN to, co prawda, rzadkie zdarzenie, ale jeśli z tym się spotkamy, to nie traktujemy poważnie sprzedającego z takim autem. Prawdopodobnie pojazd pochodzi z kradzieży, więc jeśli nie będziemy mogli sprawdzić opisywanego numeru, to lepiej nie zawracać sobie głowy taką ofertą. 

Nietrudno zauważyć, że numer VIN ma kolosalne znaczenie w przypadku kupna używanego samochodu. Niby taki szczegół, a tak naprawdę za tymi kilkoma znakami kryje się prawda o aucie, które zamierzamy zakupić. Nie można więc tego zlekceważyć!

Data publikacji: