Place poleasingowe odwiedza coraz więcej Polaków poszukujących wymarzonego auta. To świetny sposób na zakup używanego samochodu w bardzo dobrym stanie technicznym i za dużo mniejszą cenę, w porównaniu do pojazdu prosto z salonu. Jeśli i Ty przymierzasz się do zakupu, poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Część osób dość sceptycznie podchodzi do zakupu aut z aukcji poleasingowych. Pojawiają się obawy, że pojazd, który stanowił część firmowej floty, jest mocno wyeksploatowany i ma bardzo duży przebieg. Tymczasem zakup samochodu poleasingowego to rozwiązanie, z którym wiąże się wiele zalet. Auto kupowane bezpośrednio od firmy leasingowej jest najczęściej w dużo lepszym stanie technicznym, niż pojazdy kupowane „z drugiej ręki” od osób prywatnych. Plusem jest także atrakcyjna cena i dobrze udokumentowana historia pojazdu.

Skąd pochodzą auta poleasingowe?

Auta wystawiane na aukcjach poleasingowych mogą być samochodami:

  • Pokontraktowymi – były udostępniane na zasadach pełnego leasingu
  • Powindykacyjnymi – zostały odebrane leasingobiorcom z powodu nie opłacania rat leasingowych
  • Po leasingu operacyjnym – nie zostały wykupione przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy leasingowej.

Warto podkreślić, że każdy samochód poleasingowy pochodzi z wiarygodnego i sprawdzonego źródła. Co więcej, potencjalny nabywca może zapoznać się z historią konkretnego auta.

Kto może zakupić samochód poleasingowy?

Samochód poleasingowy może zakupić każdy, kto poszukuje auta – zarówno na potrzeby osobiste, jak i na użytek firmowy, np. związany z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowym atutem zakupu auta na placu poleasingowym firmy leasingowej jest możliwość skorzystania ze specjalnej oferty finansowania. Nieważne, czy jesteś osobą fizyczną czy prowadzisz działalność – obecnie wachlarz ofert jest bardzo szeroki.

W jakim stanie technicznym sprzedawane są auta na aukcjach poleasingowych?

Samochód poleasingowy ma najczęściej 3-4 lata – średnio tyle trwa umowa leasingowa. Pojazd jest w dobrym stanie technicznym, ponieważ przez ten okres jego części nie powinny się zużyć tak bardzo, jak w przypadku aut użytkowanych przez dłuższy okres. Co więcej, często firmy leasingowe same serwisują pojazdy, utrzymując je w dobrym stanie. Ponadto leasingodawcy stawiają konkretne wymagania dotyczące stanu technicznego zwracanego pojazdu. Część firm leasingowych, które sprzedają samochody na swoich placach, udostępnia również ekspertyzę niezależnego specjalisty lub znanych i renomowanych podmiotów (jak np. DEKRA).

Czy można wcześniej obejrzeć samochody oferowane na aukcjach poleasingowych?

Tak. Każda firma organizująca aukcje poleasingowe posiada własne place z samochodami wystawianymi na sprzedaż. Można więc udać się pod wskazany adres i zapoznać się z pełną ofertą i dokładnie przyjrzeć się wybranemu pojazdowi. Zanim udamy się na konkretny plac, warto skontaktować się z jego zarządcami, aby upewnić się, czy pojazd, którym jesteśmy zainteresowani, na pewno będzie dostępny. Umówienie konkretnego terminu na pewno sprawi, że nie będziemy musieli czekać na dostępność pracownika placu lub nie ubiegnie nas inny klient.

Jak wziąć udział w aukcji poleasingowej?

Choć każda firma leasingowa posiada własny regulamin związany z udziałem w aukcjach poleasingowych, ogólnie zasady można sprowadzić do kilku kroków.

Osoba chcąca zakupić samochód poleasingowy musi się zarejestrować w serwisie. Następnie należy wybrać samochód i ustawić kwotę. Po wygranej licytacji trzeba określić formę finansowania i dopełnić pozostałe formalności.

Rozważając zakup pojazdu używanego warto wziąć pod uwagę samochód poleasingowy. To w większości przypadków opcja znacznie korzystniejsza niż zakup auta w komisie. Atrakcyjna cena, znana historia pochodzenia i pewność serwisowania pojazdu w ASO – to główne zalety tego rozwiązania.

Tagi:

Data publikacji: