Wagi wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym. Procesowi ważenia poddawane są różne przedmioty, także wielkogabarytowe, jak samochody dostawcze i inne modele aut. Trudno wyobrazić sobie, jak dokładnie miałby on przebiegać, dlatego warto wspomnieć na ten temat kilka zdań. W jakim właściwie celu waży się auta i przy użyciu jakiego sprzętu to następuje?

Waga samochodowa- jak to wygląda?

Pierwsze co przychodzi na myśl, słysząc o wadze samochodowej to wytrzymałość jej konstrukcji. Załadowane samochody dostawcze potrafią ważyć bardzo wiele, dlatego przyrząd służący do pomiaru masy powinien być solidny. Poza autami dostawczymi, kontroli wagowej podlegają także pojazdy ciężarowe. Samochody osobowe rzadko kiedy wymagają tego rodzaju działań. Istotny jest bowiem załadunek produktów. Ich zbyt duża ilość może sprawić, że auto będzie przeładowane, co stanowi znaczne niebezpieczeństwo na drodze. Zachodzi bowiem ryzyko, że dojdzie do wypadku. Ponadto, wagi samochodowe wykorzystywane są również przez celników w sytuacji, gdy zachodzi konieczność sprawdzenia masy pojazdu.

Rodzaje wag samochodowych

Wagi samochodowe przybierają zróżnicowaną formę. Mogą to być m.in. wagi stacjonarne, bądź mobilne. Te drugie uważane są za wygodniejsze, jednak wyróżnia je stosunkowo wysoka cena. Wagi stacjonarne nie będą jednak uniwersalne do każdego typu pojazdu. Bez wątpienia znaczną popularnością cieszą się specjalistyczne wagi najazdowe. Jakie są ich zalety? Będzie to przede wszystkim wysoka trwałość oraz łatwość użytkowania. Inny podział dotyczy rodzaju zasilania, pod tym względem wyróżnia się wagi: mechaniczne, elektroniczne oraz elektroniczno-mechaniczne. Do innych typów należą wagi zagłębione, stalowe czy betonowe.

Wagi samochodowe, a maksymalne obciążenie

Każde urządzenie służące do pomiaru masy pojazdu, powinno być dostosowane do jego rodzaju. Co to właściwie oznacza? Wagi dedykowane do wykonywania pomiarów aut osobowych posiadają maksymalne obciążenie na poziomie 15 ton. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku wag przeznaczonych do ważenia samochodów ciężarowych i aut dostawczych, wówczas obciążenie maksymalne wynosi nawet do 60 ton. Na rynku dostępne są również specjalne wagi dostosowane do pojazdów długich lub dwuczęściowych. Znajdziemy je na stronie https://www.tamtrongroup.com/pl/legalizacje/, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat ich legalizacji. Wybierając konkretną wagę samochodową, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje. Mogą to być kamery, światła informacyjne czy szlaban.

Urządzenia przeznaczone do pomiaru masy pojazdów muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać liczne wymogi. Z tego też względu należy kupować je wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców, specjalizujących się w tej dziedzinie. Dobrze jest także dowiedzieć się więcej na temat ich legalizacji. Tylko po jej przeprowadzeniu, waga może być wykorzystywana zgodnie z prawem.

Tagi:

Data publikacji: