Czasy, gdy wynajęty samochód był dobrem luksusowym, już dawno minęły. Dziś wypożyczalnie aut to firmy, z których korzystają wszyscy podróżujący – niezależnie od rodzaju i długości podróży oraz od zasobności portfela.

Okres wakacyjny to szczególny czas, gdy wszyscy planują dalsze lub bliższe wyjazdy. Wielu podróżujących na pewno po raz kolejny skorzysta z wakacyjnego wynajmu aut. Wielu jednak zrobi to po raz pierwszy. Czy rzeczywiście wynajem samochodu na wakacjach jest opłacalny? O czym należy pamiętać wypożyczając auto?

Wynajem auta – ile to kosztuje?

Koszt wypożyczenia samochodu jest różny w zależności od samego modelu auta oraz jego wyposażenia, a także samego miejsca wynajmu oraz okresu, na jaki auto jest wypożyczane. Zazwyczaj jednak koszt za wypożyczenie samochodu osobowego średniej klasy wynosi ok. 90 – 120 zł za dobę. Takie ceny podaje między innymi białostocka wypożyczalnia aut KONRYS. Cena ta będzie niższa, jeśli zdecydujemy się na dłuższy wynajem.

O czym trzeba pamiętać wynajmując auto?

Wypożyczając samochód na wakacje należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

  • Zarezerwuj samochód z wyprzedzeniem. Nie tylko cena będzie wtedy niższa, ale też będziesz mieć pewność, że potrzebny Ci samochód będzie rzeczywiście na Ciebie czekał. W okresie wakacyjnym może być bowiem różnie, zwłaszcza gdy w okolicy w danym okresie dzieje się coś ciekawego, co może przyciągnąć sporo turystów wypożyczających samochody w tych samych dniach.
  • Zwróć uwagę na koszty dodatkowe. Czasem wypożyczalnie aut mogą doliczyć dodatkowe kwota np. za odbiór samochodu poza godzinami pracy lub za młody wiek kierowcy.
  • Dowiedz się gdzie możesz zwrócić auto. Czasem można to zrobić tylko w wypożyczalni, czasem jednak wypożyczający ma większą dowolność.
  • Co z paliwem? Zazwyczaj auto wypożyczane jest z pełnym bakiem. Zwracając auto trzeba je zwrócić w takim samym stanie. Warto jednak się upewnić, czy dana wypożyczalnia posiada dokładnie taką samą politykę.
  • Ubezpieczenie – te najczęściej jest już wliczone w cnę najmu. Chodzi tu zarówno o OC, jak i AC. Czasem jednak wymagane są dodatkowe opłaty, np. za młodego kierowcę lub wyjazd poza granice kraju.
  • Przed odbiorem auta warto dokładnie sprawdzić jego stan. Wszelkie zarysowania lub usterki należy niezwłocznie zgłosić pracownikowi wypożyczalni. W przeciwnym razie możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami za wykryte później uszkodzenia.

Pamiętając o tych kilku zasadach z pewnością unikniemy przykrych niespodzianek wypożyczają auto. Na wakacjach powinniśmy bowiem pamiętać o tym, że ma to być czas wypoczynku, czyli bez dodatkowych zmartwień.

Tagi:

Data publikacji: