Monitoring pojazdów w nowoczesnej firmie raczej już nikogo nie dziwi. Jednak łatwo spotkać się z – całkowicie zresztą mylną – opinią, że służy on tylko uprzykrzaniu życia kierowcom. Jest równo odwrotnie, ale poza samą funkcją monitoringu warto zwrócić uwagę na inne opcje, jakie zapewniają podobne narzędzia.

Bezpieczeństwo liczy się zawsze

Nie ma chyba takiego udoskonalenia w motoryzacji, którego nie dałoby się powiązać z bezpieczeństwem. Czasem jest to co prawda powiązanie dość swobodne, ale nie w przypadku systemów monitoringu. Mogą one zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo pojazdów i kierowców, a to dzięki przynajmniej kilku funkcjom:

  • udostępnianie pozycji może pozwolić szybciej zlokalizować auto w razie awarii lub wypadki i skierować na miejsce odpowiednie służby;

  • uzbrojenie alarmu lub odcięcie zapłonu z dowolnego miejsca na świecie pozwala sprawnie zabezpieczyć auto bez względu na okoliczności;

  • monitoring – w przypadku, kiedy zabezpieczenie antykradzieżowe nie zostanie uruchomione – pozwala zlokalizować pojazd;

  • silniejszy sygnał GPS niż w przypadku zwykłej nawigacji pozwala znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Łatwiejsza eksploatacja

Niestety żaden system elektroniczny jeszcze nie jest na tyle rozbudowany, żeby samodzielnie wymienić olej czy choćby koło, ale już sam fakt, że odpowiednia osoba zostanie poinformowana o dobiegającym terminie przeglądu lub ubezpieczenia, może sporo pomóc – tym bardziej, im większa jest flota obsługiwanych pojazdów. A poza tymi dwiema datami zawsze trzeba pamiętać o mnóstwie innych spraw: wymianie oleju silnikowego, w skrzyni, wymianie opon co pewien czas, przeglądach dodatkowych – tych dat robi się naprawdę dużo i używanie do ich zapisania najlepszego systemu papier-ołówek jest zwyczajnie stratą czasu.

Oczywiście wcale nie musi być tak, że system co chwilę informuje o jakimś terminie – takie powiadomienia można spersonalizować i otrzymywać tylko te, które mają duże znaczenie dla podejmowanej działalności.

Archiwum danych

Eksperci serwisu https://www.brumgo.com/pl/ zawsze dodają, że nowoczesne systemy monitoringu nie są po prostu sposobem na poznanie aktualnych danych o pojeździe, ale stanowią archiwum wiedzy na temat wszystkich aut we flocie. To o tyle ważne, że dane bieżące, choć mogą pozwolić rozwiązać pewne problemy, nie są wystarczające, żeby planować długofalowe zmiany na przykład w organizacji pracy czy strukturze zatrudnienia. A tak – dzięki systemowi monitoringu można podejmować rozsądniejsze decyzje, na których skorzysta i właściciel firmy, i kierowcy, i klienci. Wszystko to dzięki temu, że system nie tylko podaje dane aktualne, ale też zapisuje je do archiwum i pozwala je tam dowolnie przeglądać. Nie wyciągnie samodzielnie wniosków, ale samo przedstawienie twardych danych liczbowych jest już zwykle wystarczającym ułatwieniem.

Tagi:

Data publikacji: