Amortyzatory odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko pod względem jakości prowadzenia samochodu, ale przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, dlaczego warto zwrócić uwagę na jakość amortyzatorów i co tak naprawdę świadczy o ich zużyciu.

Za co odpowiada amortyzator?

Amortyzator najprościej rzecz mówiąc zapewnia bezpośredni kontakt koła z podłożem w możliwie jak najdłuższym czasie. Amortyzatory mają ogromny wpływ przede wszystkim na przyczepność auta podczas pokonywania zakrętów albo podczas gwałtownego hamowania. Polskie drogi jak powszechnie wiadomo pod względem równości pozostawiają wiele do życzenia, dlatego też warto postawić na porządne amortyzatory.

Jak szybko zużywają się amortyzatory?

Jak łatwo się domyśleć im częściej korzysta się z amortyzatorów, tym szybciej się one zużywają. W samochodach, które poruszają się jedynie po idealnie płaskich drogach, amortyzatory mogą zachować swoją sprawność nawet po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów. Kierowcy, którzy poruszają się głównie po nierównych nawierzchniach i piaszczystych drogach muszą liczyć się z tym, że wymiana amortyzatorów będzie niezbędna nawet po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Warto wspomnieć również i o tym, że przy dużej prędkości nawet jedna solidna dziura może doprowadzić do poważnej awarii amortyzatorów.

Jak rozpoznać różnice w skuteczności działania amortyzatorów?

Większość usterek dotyczących amortyzatorów wykrywanych jest podczas badań okresowych w profesjonalnych stacjach diagnostycznych. Uniwersalne testery są w stanie wykryć nieprawidłowe tłumienie drgań. Warto wspomnieć także i o tym, że najdokładniejsze wyniki pomiarów skuteczności amortyzatorów dają jedynie shocktestery, dlatego też warto poszukać specjalistycznego warsztatu. Urządzenie tego typu jest w stanie bardzo dokładnie porównać wyniki pomiarów z wzorcowymi parametrami dla każdego samochodu.

Jakie są główne objawy zużycia amortyzatorów?

Głównymi objawami zużycia amortyzatorów jest oczywiście wydłużona droga hamowania oraz kłopoty z utrzymaniem wyznaczonego kierunku jazdy. Jeżeli podczas silnego hamowania występuje charakterystyczne „nurkowanie” samochodu, to wyraźny sygnał, że trzeba wymienić stare amortyzatory na nowe. Częstymi objawami zużytych amortyzatorów są także nierównomierne zużycie opon i ślady oleju na amortyzatorze.

Kiedy wymienić amortyzatory?

Częstotliwość wymiany amortyzatorów zależy od bardzo wielu różnorodnych czynników, dlatego też nie można podać przebiegu albo czasu, po którym należy wymienić ten element. Jak wspomniano powyżej stopień zużycia amortyzatorów zależy głównie od stanu dróg po których porusza się dane auto. Olbrzymi wpływ ma także styl jazdy samego kierowcy oraz kondycja pozostałych elementów zawieszenia. W polskich warunkach drogowych szacuje się, że amortyzatory powinno wymieniać się po przejechaniu ok. 50 000-70 000 kilometrów.

Co warto wymienić poza amortyzatorami?

Przy wymianie starych amortyzatorów warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pozostałych elementów zawieszenia naszego pojazdu. Nowe amortyzatory niestety bardzo szybko ujawnią wszystkie niedoskonałości pozostałych elementów. W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan łożysk, odbojów i osłon przeciwkurzowych, które wbrew pozorom także się zużywają. Doświadczony mechanik powinien sprawdzić stan sprężyn zawieszenia, które w złym stanie mogą znacząco przyczynić się do zużycia nowych amortyzatorów. Dobry fachowiec tak naprawdę powinien sprawdzić wszystkie współpracujące elementy z amortyzatorami, a w szczególności systemy mocowania górnego.

O czym należy pamiętać

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że amortyzatory należy wymieniać zawsze parami. Wymiana jedynie jednego amortyzatora niestety znacząco zwiększa ryzyko nieprawidłowego działania całego układu kierowniczego, co może doprowadzić do groźnego wypadku. Niestabilna oś wiąże się nie tylko z nierównym zużyciem opon, ale również z utratą stabilności auta. Amortyzatory na osi zawsze powinny charakteryzować się taką samą siłę tłumienia, dzięki czemu skróci się czas hamowania i łatwiej będzie pokonywać zakręty.

Szukasz wysokiej jakości części samochodowych? Sprawdź bogaty asortyment sklepu internetowego MotoSzef

Tagi:

Data publikacji: