Od kilku lat na polskich drogach obowiązuje przepis, nakazujący w czasie normalnej widoczności włączać światła mijania. Zamiast nich można jednak stosować specjalne światła do jazdy dziennej. Jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami oświetlenia i jakie rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne?

Wprowadzone przepisy, poprzez poprawienie widoczności aut (nie tylko dla innych pojazdów, ale również dla pozostałych uczestników ruchu), miały przede wszystkim wpłynąć na większe bezpieczeństwo na drogach. I rzeczywiście – wszędzie, gdzie wprowadzono ów nakaz, odnotowano w statystykach wyraźną poprawą w tym względzie.  

 

Światła mijania

Nakaz całodobowego oświetlenia pojazdu w trakcie jazdy z początku wypełniano poprzez włączenie świateł mijania. Jednak światła te, wskutek ciągłej eksploatacji, często należy wymieniać – dzieje się tak już nawet po 100 000 przejechanych kilometrów. Stąd prędko na rynku pojawiły się specjalne światła dzienne oparte na energooszczędnych i o wiele bardziej wytrzymałych diodach. Wciąż jednak światła mijania są potrzebne – szczególnie w przypadku słabej widoczności na drodze, szczególnie wczesnym świtem lub tuż przed zapadnięciem zmroku.

 

Światła dzienne

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, zamiast świateł mijania można włączyć światła dzienne (Daytime Running Lamp, w skrócie DRL). Światła takie w ogóle nie oświetlają drogi, a jedyną ich funkcją jest poprawienie widoczności auta na drodze. Dzięki stosowaniu takiego oświetlenia możemy oszczędzić żarówki i reflektory, co znacząco zmniejsza koszty eksploatacyjne pojazdu. Należy jednak pamiętać, że DRL są dopuszczone użytku jedynie w wyjątkowych sytuacjach i bezwzględnie powinniśmy ich nie załączać w czasie gorszej widoczności na drodze. W takim wypadku jesteśmy zobligowani używać świateł mijania.

 

Jakie wybrać światła mijania?

Niestety, wielu kierowców czy to poprzez niewiedzę, czy też chęć zaoszczędzenia, ignoruje przepisy związane z użytkowaniem świateł dziennych. Oświetlenie takie powinno posiadać nie tylko odpowiednią homologację, ale również powinno być zamontowane w określonym miejscu. Zupełnie niedopuszczalne są specjalne naklejki ozdobne, które jedynie symulują światło, ale w rzeczywistości wcale go nie emitują. Najlepiej więc zakupić światła DRL od porządnego producenta i mieć pewność, że podczas kontroli drogowej nie będziemy musieli się tłumaczyć przed funkcjonariuszami drogówki. Jeśli masz wątpliwości, jakie zamontować światła dzienne, zajrzyj koniecznie tutaj: http://teamtotal.pl/blog/swiatla-do-jazdy-dziennej.

Tagi:

Data publikacji: