Nie da się kupić części taniej niż na złomie. Zakup używanych części samochodowych może więc znacznie obniżyć koszty naprawy auta – to pewne. Niestety w skrajnych przypadkach montaż części drugiego rzędu może okazać się niezwykle niebezpieczny. Czy warto w takim razie ryzykować i z nich korzystać?

Pierwsze i podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać przed zakupem części używanych, to czy chcemy montować złom w naszym samochodzie. Co prawda nie ma konkretnej odpowiedzi, ale istnieje kilka kwestii, których poruszenie powinno kierowcy wiele wyjaśnić i pomóc w podjęciu słusznego wyboru.

Ile można zaoszczędzić?

Zdarza się, że można zaoszczędzić niemal połowę kwoty, a czasami zaledwie 20 proc. Wszystko sprowadza się do rodzaju i aktualnego stanu poszczególnych części samochodowych, a nawet do sprzedawcy – nieuczciwy będzie chciał na częściach zarobić jak najwięcej. Trzeba być jednak świadomym tego, że kupowanie części używanych to daleka droga od oszczędności.

Niezależnie od tego jaki zamiennik kupimy, jeżeli będzie on używany, nigdy nie dorówna on jakości i trwałość fabrycznie nowego odpowiednika. Prawda jest także taka, że nigdy nie poznamy dokładnej historii używanego zamiennika, przez co może okazać się, że jedynie stracimy pieniądze na zakup i wymianę, by po niedługim czasie być ponownie zmuszonym do wymiany – tłumaczy specjalista od spraw jakości, sklepu motoryzacyjnego NoweCzesci.pl.

Czy to bezpieczne?

Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt jazdy samochodem. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup używanych części, powinniśmy sobie to koniecznie przypomnieć. Montaż używanych części może bowiem zagrozić jeździe samochodem, tym bardziej jeżeli dany podzespół jest już mocno wyeksploatowany.

Pod żadnym pozorem nie należy więc ponownie używać części np. aktywnych systemów bezpieczeństwa i hamulców. Grozi to wypadkiem i mandatem, bo montażu m.in. tych części samochodowych zabrania polskie prawo drogowe.

Gdzie kupić nowe części samochodowe?

Zakup fabrycznie nowych części zamiennych będzie niemal pod każdym względem lepszy, dlatego z góry zrezygnujmy z wizyt na auto giełdach lub szrotach. Najtaniej i najlepiej przyjdzie nam kupić nowe części samochodowe np. w Internecie, gdzie markowe zamienniki kupimy do 40 proc. taniej niż w placówkach stacjonarnych.

Tagi:

Data publikacji: