Wyciągarka samochodowa stanowi niezbędne wyposażenie wielu pojazdów – aut terenowych, samochodów służb ratunkowych, quadów, a nawet łodzi. Jakie rodzaje urządzeń są dostępne na rynku? Od czego zależy moc wyciągarki? Przedstawiamy najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu.

Jak działa wyciągarka samochodowa?

Wyciągarka samochodowa jet specjalistycznym urządzeniem, które pomaga wyciągnąć pojazd z kryzysowej sytuacji – błotnistej drogi pełnej kolein i dziur, trasy zasypanej śniegiem itd. Sprzęt tego typu najczęściej stosowany jest przez fanów ekstremalnych rajdów samochodowych, ale okazuje się przydatny także w innych przypadkach – korzystają z niego między innymi właściciele łodzi czy quadów. Chcesz kupić urządzenie, które pozwoli Ci szybko i sprawnie wydostać unieruchomiony pojazd? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń – elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne, a także ręczne wyciągarki. Kluczowym elementem wszystkich typów wyciągarek samochodowych jest oczywiście rodzaj ich zasilania. Najczęściej wybierane są modele elektryczne – posiadają one własny silnik i korzystają z mocy jednego, a czasem nawet dwóch akumulatorów. Wyciągarki mechaniczne lub hydrauliczne bazują na silniku pojazdu, co może powodować jego szybszą eksploatację, a czasem nawet uszkodzenie.

Moc wyciągarki i jej konstrukcja

Parametry wyciągarki oraz zastosowane komponenty w znacznym stopniu decydują o efektywności działania urządzenia. Najważniejszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie wyciągarki jest maksymalny uciąg sprzętu. Chcesz żeby urządzenie sprawdzało się w ekstremalnych sytuacjach? Wybierz model o uciągu min. 12 tys. lbs, czyli około 5,5 tony. Innym, ważnym elementem jest zastosowana w wyciągarce lina – w oferowanych obecnie modelach można spotkać linki stalowe oraz syntetyczne. Czym się od siebie różnią? Stalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale mogą sprawiać kłopoty przy nawijaniu się na bęben. Problemy te nie występują w przypadku linek syntetycznych. Warto także wybierać urządzenia posiadające mocne hamulce oraz nowoczesne przekładnie. Eksperci polecają zwłaszcza wyciągarki firmy Dragon Winch, dostępne na stronie www.dragonwinch.com.

Tagi:

Data publikacji: