Handel używanymi autami w Polsce nadal w dużej mierze opiera się przede wszystkim na zakupie samochodu z zagranicy i sprzedaży go w kraju z zyskiem. Popyt na auta w Polsce nie maleje, a na rynku wciąż jest miejsce na kolejne podmioty, które mogłyby za pośrednictwem aukcji aut lub w innej formie nabywać pojazdy i handlować nimi. Gdzie szukać okazji i jakich formalności należy dopełnić przy zakupie samochodu z zagranicy? Oto poradnik dla handlarzy zainteresowanych skorzystaniem z aukcji aut.

Zakup samochodu na aukcji aut i alternatywne metody

Samochód z zagranicy można kupić na wiele sposobów. Można pojechać w ciemno do komisu i szukać perełek. Jeśli uda się znaleźć wartościowy pojazd, faktycznie może być to opłacalne. W praktyce jednak o wiele częściej kończy się na kupowaniu aut na siłę, żeby podróż nie okazała się daremna. Wybór w komisach, zwłaszcza tych przygranicznych też nie jest spektakularny. Nieco lepiej jest, gdy pojedzie się w głąb kraju, dotyczy to zwłaszcza Niemiec. Kupić samochód można też za pośrednictwem tradycyjnych ogłoszeń – można poszukiwać ciekawych pojazdów i bezpośrednio kontaktować się ze sprzedawcami. W większości przypadków będą to jednak i tak właściciele komisów. Jeśli trafi się natomiast prywatny właściciel, będzie na pewno oczekiwał wysokiej kwoty za swój pojazd. Przy zakupie na użytek własny może być to akceptowalne. Jeśli jednak myśli się o zakupie samochodu z zagranicy w celach zarobkowych, trzeba szukać tańszych i bardziej wiarygodnych źródeł. Takim mogą być aukcje aut dostępne pod linkiem: https://www.adesa.eu/pl/auctions.

Aukcje samochodowe – jak działają?

Podlinkowany serwis z aukcjami aut jest przeznaczony tylko dla profesjonalnych handlarzy. Oznacza to, że każdy z nich będzie mógł wystawić fakturę za sprzedany pojazd. To szczególnie istotne w kontekście późniejszego odliczenia podatku VAT. Same aukcje aut są natomiast skonstruowane w taki sposób, że wymagają bardzo szczegółowego opisu pojazdu przez sprzedającego. Dzięki temu ryzyko zakupu samochodu, którego stan będzie znacząco odbiegał od deklarowanego, jest niewielkie. Jeśli natomiast faktycznie wystąpi, łatwo będzie można ten fakt zweryfikować. Ze wskazanych aukcji aut warto skorzystać również dlatego, że ich organizator deklaruje pomoc formalną przy zakupie samochodu z zagranicy, a także przy organizacji transportu. To dwie kwestie, które zasługują na dodatkową wzmiankę.

Formalności przy zakupie samochodu na aukcji aut i z innych źródeł

Bez względu na to, czy kupuje się samochód prywatnie, czy na handel zawsze musi on posiadać komplet dokumentów, który umożliwi dojechanie nim do kraju docelowego, a także rejestrację. Niezbędny jest przede wszystkim dokument świadczący o zakupie samochodu – może być to faktura lub umowa kupna-sprzedaży. Konieczny jest także dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi oraz jakości spalin pojazdu. Dokumenty, które nie są niezbędne, ale warto się o nie upomnieć to: Karta Pojazdu oraz książka serwisowa. Pierwszy jest potrzebny do rejestracji, jeśli jednak go nie ma, w urzędzie zostanie wyrobiony nowy. Drugi natomiast uwiarygadnia stan samochodu i znacznie ułatwia sprzedaż. Już w Polsce trzeba przy rejestracji przedstawić też dokument skarbowy poświadczający uiszczenie akcyzy. Przy samochodach o pojemności do 2000cm3 jest to 3,1% wartości pojazdu. Przy większej – 18,6%. Obie wartości liczone są od kwoty zakupu na umowie lub fakturze. Nie można też zapomnieć o tym, że w chwili rejestracji samochodu musi mieć on ważne polskie badania techniczne – bez względu na to, kiedy były robione w państwie, z którego samochód sprowadzono.

Transport samochodu zakupionego zagranicą – organizatorzy aukcji aut mogą pomóc

Samochód kupiony zagranicą można przywieźć na lawecie lub wrócić nim na kołach. W zależności od skali działalności bardziej opłacalny będzie jeden lub drugi. Jeśli jedzie się po jeden samochód, wówczas warto wrócić nim samodzielnie. Koszty paliwa i ewentualne wynagrodzenie dla drugiego kierowcy na pewno nie przekroczą kosztów najęcia lawety. Jeśli jednak jedzie się po więcej samochodów, warto wybrać większą lawetę i naraz przywieźć kilka pojazdów. Jeśli zakupu dokona się za pośrednictwem wspomnianych aukcji aut, można liczyć na wsparcie organizatora w przygotowaniu transportu i załatwieniu wielu formalności z nim związanych.

 

Tagi:

Data publikacji: