W ostatnim czasie coraz bardziej popularny stał się wynajem samochodów. Pojawiły się nowe wypożyczalnie, zwłaszcza w dużych miastach. Pożyczanie samochodów jest dla wielu osób opłacalne, o czym świadczy rosnąca nieustannie liczba pożyczanych aut. Poniżej prezentujemy argumenty przemawiająca za oraz przeciw wypożyczaniu samochodów z wypożyczalni.

Kto pożycza samochody?

Krótkoterminowy wynajem samochodów w Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i wielu innych miastach będzie świetnym wyjściem dla osób, które przylatują do jakiegoś miasta na wakacje albo w celach biznesowych. Po przylocie można zwrócić się do jednej z wypożyczalni i uzyskać samochód, umożliwiający swobodne poruszanie się po mieście. Inną grupą ludzi, którzy pożyczają samochody, są początkujący przedsiębiorcy. Jednak tutaj mówimy raczej o wynajmie długoterminowym (co też oferują niektóre wypożyczalnie). Niektórzy początkujący przedsiębiorcy nie chcą od razu wydawać dużej kwoty pieniędzy na zakup samochodów firmowych, dlatego je pożyczają. Pożyczenie auta może być również świetnym sposobem na przeżycie okresu, gdy nasz samochód jest w naprawie albo gdy sprzedaliśmy auto i jeszcze nie kupiliśmy nowego.

Zalety korzystania z wypożyczalni aut

Oszczędność czasu oraz komfort

Nie mogąc korzystać przez jakiś czas z własnego samochodu lub jadąc do innego miasta komunikacją publiczną albo lecąc samochodem, możemy udać się do wypożyczalni i pozyskać samochód. Dla wielu jest to świetna opcja, gdyż nie wszyscy lubią zatłoczoną, miejską komunikację i nie lubią jeździć taksówkami. Poruszanie się samochodem to spora wygoda.

Duży wybór pojazdów

Wiele wypożyczalni posiada ogromny wybór różnych modeli pojazdów. Na pewno każdy znajdzie taki model, jaki mu odpowiada. Jeżeli chcemy samochód mały i oszczędny, bez wątpienia taki znajdziemy. Jeżeli natomiast chcemy samochód sportowy, także nie będzie to stanowiło dużego problemu.

Możliwość spełnienia marzeń

Wiele osób korzysta z wypożyczalni w celu spełnienia swoich motoryzacyjnych marzeń. Mnóstwo ludzi marzy o przejażdżce Ferrari albo Lamborghini. Wypożyczalnie w dużych miastach posiadają tego typu, egzotyczne pojazdy. Można je bez problemu wypożyczyć i jeździć nimi gdzie tylko chcemy.

Komfort psychiczny

Wypożyczając samochód nie musimy się niczym przejmować. Interesuje nas jedynie dolewanie paliwa do baku. Wszelkie wydatki związane z robieniem przeglądów, wymianę olejów, zmianę opon i wieloma innymi kwestiami, zupełnie nas nie dotyczy. Wypożyczony samochód eksploatujemy jak swój, jednak nie przejmujemy się nim tak, jak własnym pojazdem.

Wady korzystania z wypożyczalni aut

Samochody o najniższych cenach w wypożyczalniach, rzadko są dobrym wyborem

Jeżeli chcemy wypożyczyć samochód, na pewno chcielibyśmy jak najmniej za niego zapłacić. Niski koszt usługi niestety wiązać się może z pewnymi brakami. Na przykład brak ubezpieczenia OC i AC albo brak udogodnień takich jak fotelik dla dzieci czy klimatyzacja.

Konieczność sprawdzenia stanu samochodu przed podpisaniem umowy

Gdy pożyczamy samochód, warto na początku dobrze go obejrzeć. Jeżeli okaże się, że ma jakieś usterki, ale ich nie zauważymy, to potem jest ryzyko, że w wypożyczalni będą chcieli zwrotu kosztów naprawy. Najlepiej pożyczać samochody, które nie mają żadnych rys, otarć i usterek. Wtedy nikt nie będzie mógł nas posądzić o uszkodzenie pojazdu.

Sprawa ubezpieczenia

Wypożyczany samochód powinien mieć ubezpieczenie OC, jednak niekoniecznie jest ono wystarczające. Zawsze może zdarzyć się jakiś wypadek albo kradzież. W takiej sytuacji będziemy musieli pokrywać koszty z własnej kieszeni. Dobrze jest się przed tym zabezpieczyć, dokupując stosowną polisę. Jednak wtedy koszty wynajmu wzrosną.

Odpowiednie umiejętności

Wiele wypożyczalni aut wymaga, żeby osoba korzystająca z usługi miała skończone 21 lat oraz żeby miała co najmniej dwa lata doświadczenia w prowadzeniu samochodów. Jest to ograniczenie dla młodych osób, które chciałyby skorzystać z wypożyczalni. Powierzanie samochodu w obce ręce dla wypożyczalni jest pewnym ryzykiem, które starają się ograniczyć.

Podsumowanie

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wypożyczać samochód. Na pewno dla wielu osób jest to idealny wybór. Bez wątpienia wypożyczalnie samochodów są potrzebne i będą się rozwijały. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zachować ostrożność, zwłaszcza jeżdżąc nie swoim pojazdem.

Tagi:

Data publikacji: