Zakup używanego pojazdu nie jest sprawą prostą. Szczególnie jeżeli ma być to Twój pierwszy samochód w życiu. Wtedy zazwyczaj nie masz zbyt dużych pieniędzy, a chciałbyś znaleźć coś pewnego, czym będziesz mógł pokonywać różne trasy przez najbliższe kilka lat. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, przy zakupie auta z drugiej ręki. Podpowiemy Ci też, co może Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Gdzie możesz znaleźć używane auto?

Gdy po raz pierwszy masz styczność z tym tematem, to możesz mieć wrażenie, że polski rynek jest wręcz zalany przez oferty sprzedaży używanych samochodów. To jest tylko takie złudzenie, ponieważ, gdy trochę bliżej przyjrzysz się ogłoszeniom, to zobaczysz, że naprawdę trudno jest znaleźć samochód w dobrym stanie.

Poza portalami ogłoszeniowymi, które oferują tysiące ogłoszeń, warto zapytać znajomych, czy nie mają auta na sprzedaż albo podjechać do komisu. Obecnie w komisach często znajdziesz samochody w naprawdę dobrym stanie. Dodatkowo są one weryfikowane pod wieloma względami. Masz między innymi pewność, że właśnie zakupiony przez Ciebie pojazd nie jest kradziony.

Gdy już przejrzysz wszystkie ogłoszenia i znajdziesz takie samochody, które Cię wstępnie zainteresowały, to teraz pora je zobaczyć na żywo. Zachęcamy Cię do tego, żeby kupić w sieci raport o samochodzie. Możesz to zrobić przy użyciu tabletu lub smartfona. Nie musisz tracić czasu, to taki raport pobierzesz nawet w drodze na oględziny samochodu.

Jednak najlepszym pomysłem jest kupienie raportu, zanim się umówisz z właścicielem na oględziny pojazdu. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Dzięki takiemu raportowi szybko sprawdzisz, czy obietnice zawarte w ogłoszeniu są zgodne z prawdą. Będziesz wiedział, czy oglądany przez Ciebie samochód jest bezwypadkowy i czy jego wyposażenie się zgadza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Przy oglądaniu na żywo auta musisz zrobić sobie spis takich punktów obowiązkowych. Poniżej przykładowo opracowana przez nas lista:

  • Lakier i stan nadwozia – sprawdź, czy nie ma na nim odprysków lakieru, czy szpachli. Pamiętaj o tym, że gdy w starym aucie lakier jest w stanie idealnym, to jest podejrzane.
  • Fotele, kierownica, pedały, gałka zmiany biegów – jeżeli samochód ma duży przebieg, to te elementy zawsze są zużyte.
  • Przebieg pojazdu – chociaż jego zakłamywanie w Polsce jest karalne, to niestety nadal jest to często stosowana praktyka. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o historii oglądanego pojazdu, to koniecznie zajrzyj na stronę Autobaza.
  • Korozja – sprawdź pod tym względem zarówno nadwozie, jak i podwozie.
  • Bezwypadkowość – o niej dowiesz się z historii pojazdu.

 

Co to jest numer VIN?

Numer VIN to inaczej Numer Nadwozia. Nadaje go producent po to, aby w razie potrzeby można było zidentyfikować pojazd. Dzięki niemu będziesz wiedział między innymi, czy samochód z ogłoszenia nie jest poszukiwany przez Policję. Koniecznie zobacz, czy numer VIN na tabliczce znamionowej zgadza się z tym podanym w dokumentach. Sprawdź, czy numer VIN na każdej tabliczce jest identyczny. 

Więcej na temat numeru VIN dowiesz się ze strony: Autobaza – co to jest VIN.

Co można dzięki niemu sprawdzić? Co znajdziesz w historii pojazdu?

W historii pojazdu znajdziesz na przykład informacje o badaniach okresowych, o istotnych kolizjach i wypadkach, o przebiegu pojazdu, czy o liczbie właścicieli. Warto jest wykupić sobie taki raport, ponieważ gdy rocznik samochodu jest inny niż podany w ogłoszeniu, to w dużym stopniu wpływa to na jego cenę.

Autobaza opinie

Autobaza jest obecna od 20 lat na rynku. Na tej stronie możesz zamówić raport, który zawiera historię pojazdu. Taki dekoder VIN jest bardzo pomocny dla każdego, kto kupuje samochód używany. Z raportu możesz się dowiedzieć, jakie auto miało kolizje, kiedy miało ostatni przegląd serwisowy oraz przypadkiem nie znajduje się ono w bazie samochodów poszukiwanych. Te wszystkie informacje z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji zakupowej. Uchronią Cię też przed popełnieniem poważnego błędu i utratą oszczędności.

Tagi: ,

Data publikacji: