W czasie epidemii własny samochód jest z pewnością znacznie bezpieczniejszym środkiem transportu niż komunikacja zbiorowa. Dowiedz się, jak zdezynfekować swoje auto, by podróżować nim bez ryzyka zakażenia się wirusami.

Samochód rajem dla drobnoustrojów

Tak, dla wielu może być to zaskoczeniem, ale wnętrze pojazdu faktycznie jest środowiskiem bardzo sprzyjającym rozwojowi drobnoustrojów. Dotykając wielu elementów nieumytymi rękami, zostawiasz na nich różnego rodzaju zarazki, a że w trasie nie zawsze jest możliwość dokładnego umycia rąk, niestety trudno jest tego dopilnować. Sytuację znacznie pogarszają niesprawne klimatyzacja i wentylacja – gromadząca się w nich wilgoć sprzyja żywotności bakterii, wirusów i grzybów.

O tym koniecznie pamiętaj przy dezynfekcji auta

Zanim rozpoczniesz jazdę, przy użyciu środka dezynfekującego, który dostaniesz w niemal każdej drogerii i aptece, dokładnie wyczyść wszystkie elementy kokpitu, których dotykasz. Jeżeli masz trudności z kupnem gotowego środka dezynfekującego, możesz zrobić go samodzielnie. W tym celu wykorzystaj stężony spirytus, żel aloesowy oraz olejek zapachowy, który nada mu przyjemnego zapachu.

Co przede wszystkim zdezynfekować w kokpicie? Musisz pamiętać o wszystkich elementach, których Ty oraz Twoi pasażerowie dotykacie w czasie jazdy. Są to:

  • kierownica,
  • hamulec ręczny,
  • dźwignia zmiany biegów,
  • manetki kierunkowskazów i wycieraczek,
  • klamki, uchwyty, rączki, lusterka,
  • przyciski i pokrętła od radia, wentylacji, klimatyzacji.

Podczas jazdy uczul siebie i pasażerów, by pilnowali się i nie dotykali elementów wewnątrz kokpitu bez potrzeby. Drobnoustroje najlepiej rozwijają się w miejscach, które najczęściej mają kontakt z dłońmi. Zatem przed rozpoczęciem podróży dokładnie zdezynfekuj również swoje ręce.

Regularnie sprzątaj kokpit

Sterylność znacznie łatwiej utrzymać w czystym kokpicie. Dlatego niezależnie od tego, czy akurat panuje epidemia czy też nie, regularnie czyść wnętrze swojego auta. Wykorzystuj do tego specjalistyczne kosmetyki samochodowe – skutecznie usuwają zabrudzenia oraz pomagają w utrzymaniu tapicerki i elementów wykończenia w dobrym stanie. Zapobiegają również ponownemu osadzaniu się zabrudzeń.

Dbaj o to, by się nie zakazić

Za każdym razem, kiedy wychodzisz z samochodu, unikaj sytuacji niosących potencjał zakażenia. O czym pamiętać? Kiedy tankujesz auto, zawsze zakładaj jednorazowe rękawiczki. Unikaj również płacenia gotówką. Na banknotach i monetach gromadzą się bowiem drobnoustroje. Dlatego w sklepach, na stacjach benzynowych, a nawet na autostradowych bramkach płać kartą

Regularnie czyść też klimatyzację i wentylację samochodu, ponieważ zanieczyszczone i wilgotne powietrze bardzo sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Tagi: , ,

Data publikacji: