Dobierając opony, jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiedni rozmiar dla Twojego samochodu! Jednym z jego elementów jest profil ogumienia, który ma duże znaczenie dla osiągów i prowadzenia. Dzięki artykułowi dowiesz się, czym jest profil opony i na co dokładnie wpływa! Sprawdź ten artykuł i dowiedź się więcej!

Jak dopasować profil opony do marki samochodu?

Wielu z Was zastanawia się, jak dopasować profil opony, ale często również jak dobrać rozmiar opony do danego samochodu (https://www.24opony.pl/dobor-opon-do-samochodu.html). Jest to niezwykle proste! Wystarczy znać markę auta, a wybór staje się możliwy! 

Wystarczy zajrzeć poniżej, a w całym spisie rozmiar do samochodów otrzymamy fabryczne rozmiary, a także te alternatywne! Oto kilku znanych producentów

 • https://www.24opony.pl/opony-do-alfa-romeo.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-bmw.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-audi.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-kia.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-opel.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-opel.html
 • https://www.24opony.pl/opony-do-seat.html

Czym jest profil opony?

Profil opony to jeden z najistotniejszych parametrów rozmiaru ogumienia. Pisząc najprościej, wskaźnik ten wyraża wysokość ściany bocznej opony w procentowym stosunku wysokości przekroju do szerokości Twojej opony.

Profile wciąż się zmieniają. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdarzały się opony z profilem 100 – wysokością równą szerokości. Dziś stawia się na niższe opony o profilach takich jak 45, 55, czy 65. 

Aktualnie w branży wyróżnia się opony wysokoprofilowe i opony niskoprofilowe. Oba rodzaje charakteryzują zróżnicowane zalety, które sprawdzą się w innych samochodach. Atuty każdego z rozwiązań objaśniamy w dalszej części poradnika. 

Jak obliczyć profil opony?

O ile wszystkie parametry rozmiaru opony podawane są w jasnych jednostkach, profil ogumienia jest dla wielu kierowców problematyczny. Nie wyraża on bowiem dokładnej wysokości, a jej stosunek do szerokości modelu. 

Profil opony można obliczyć w bardzo prosty sposób. Pokażemy to na przykładzie popularnego rozmiaru 205/55 R16. Profil stanowi tu 55% z 205 mm szerokości. Uzbrojeni w kalkulator mnożymy więc 0,55 (profil) i 205 (szerokość), otrzymując wynik 112,75 mm. 

Opony z wysokim profilem – zalety

Opony z wysokim profilem są chętnie wybierane z powodów pragmatycznych. Choć ich estetyka zdaniem kierowców prezentuje się gorzej, niż w przypadku niższych odpowiedników, wciąż zapewniają szereg ważnych zalet podczas jazdy. 

Oto najważniejsze zalety opon o wysokim profilu.

 • Lepsze tłumienie nierówności – wysoka ściana boczna lepiej tłumi drgania oraz nierówności na drodze. Dzięki temu kierowca zyskuje nie tylko większy komfort, ale też przedłuża trwałość elementów zawieszenia, które są wspomagane przez opony. 
 • Lepsza jazda na śniegu – opony te zapewniają mniejsze ryzyko zakopania pojazdu w śniegu. Ogumienie to dobrze sprawdza się podczas zimowej jazdy. 
 • Mniejsze ryzyko uszkodzeń felgi – wyższa opona lepiej chroni felgi podczas wjazdu na krawężnik oraz parkowania. Zmniejsza się więc ryzyko otarć oraz uszkodzenia obręczy. 
 • Niższa cena – opony o wysokim profilu w wielu przypadkach są dostępne w niższej i korzystnej cenie. Typowy profil (60-65) często będzie dużo tańszy od swojego odpowiednika z niższą ścianą boczną. 

Zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe to miano, którym umownie można określić ogumienie o profilu 45 lub niższym. Są to chętnie wybierane modele, szczególnie wśród miłośników tuningu optycznego pojazdu oraz właścicieli aut sportowych. Dlaczego tak jest?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety opon niskoprofilowych.

 • Atrakcyjny wygląd – niski profil umożliwia zamontowanie większej felgi, co poprawia estetykę wizualną pojazdu. Samochód zyskuje bardziej dynamiczny i sportowy charakter. 
 • Lepsze manewrowanie – opony niskoprofilowe mogą cechować się wyższą przyczepnością oraz lepszą manewrowością na zakrętach. Do tego dochodzi też potencjalnie lepsza droga hamowania, przez możliwość montażu większych tarcz hamulcowych. 
 • Dostosowanie do aut sportowych – bardziej dynamiczne poczucie uzyskiwania prędkości oraz płynniejsza jazda w przypadku aut o wysokich osiągach. 

Jaki profil opony do mojego samochodu?

Najlepszym profilem opony do danego samochodu będzie oczywiście ten zalecany przez producenta. Szczegółowe wskazówki, dotyczące dedykowanych opon do własnego modelu, można komfortowo sprawdzić w książeczce pojazdu. 

Opony o wysokim profilu będą dobrym rozwiązaniem dla pragmatycznych kierowców, ceniących przede wszystkim komfort podróży. Z kolei opony niskoprofilowe wydobędą pełnię potencjału mocniejszego auta oraz znacznie poprawią jego prezencję!

Data publikacji: