Rejestrator jazdy to gadżet, w który wyposaża się coraz więcej kierowców. To bardzo przydatne urządzenie, które może okazać się szczególnie cenne, jeśli będziemy świadkami lub uczestnikami kolizji. Jak wybrać odpowiednią kamerę samochodową? 

Każdy kierowca, który spędza sporo czasu w trasie, wie doskonale, że na drodze codziennie dzieje się naprawdę dużo rzeczy. Wymuszanie pierwszeństwa, przekraczanie prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach — to tylko nieliczne z przykładów. Takie działania na szczęście kończą się najczęściej nerwami, jednak prędzej czy później mogą doprowadzić do. Co możemy zrobić, jako uczestnicy lub świadkowie takiego zdarzenia? Przeważnie nasze możliwości są niewielkie. Często w emocjach zapominamy, co tak naprawdę się stało. Może też zdarzyć się, że zapamiętamy takie zdarzenie zupełnie inaczej, niż to miało miejsce w rzeczywistości. Pamięć ludzka potrafi sprawiać figle. Jednak mając w wyposażeniu kamerę samochodową, nie musimy się o to martwić. Rejestratory jazdy to urządzenia, dzięki którym będziemy mieć w rękach niepodważalny dowód.

Jak działa rejestrator jazdy?

Rejestrator jazdy, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, które służy do zapisu obrazu podczas prowadzenia pojazdu. Gadżet ten nie tylko nagrywa obraz, ale i mierzy prędkość przemieszczania się pojazdu. Wartość ta zapisuje się wraz z każdą klatką filmu. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie w przypadku, gdy zostaniemy bezpodstawnie zatrzymani. Warto wspomnieć, że wszystkie nagrania zapisywane są bezpośrednio na kartę pamięci. Tym samym ilość możliwego do przechowania na urządzeniu materiału zależy od jej pojemności.

Obsługa oraz montaż rejestratora jazdy jest niezwykle prosta. Przeważająca ilość modeli dostępnych w sklepach ma w zestawie specjalny uchwyt magnetyczny, który z łatwością przymocujemy do przedniej szyby samochodu. Większość osób poleca zainstalować go tuż obok lusterka wewnętrznego, ponieważ zapewni to świetny zasięg obrazu. W celu uruchomienia wystarczy jedynie wcisnąć odpowiedni przycisk i gotowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając rejestrator jazdy?

Kupując rejestratory jazdy, musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. W sklepach jest bowiem coraz większy wybór takich urządzeń, a nie każde z nich zapewni nam równie wysoką jakość użytkowania. Im lepszy sprzęt, tym większa jego funkcjonalność i lepsza jakość nagrywania. Jeśli planujemy zakup rejestratora, stawiajmy jedynie na sprawdzone urządzenia. Poznamy je po dobrych parametrach, a w identyfikacji tych z kolei, pomogą nam poniższe wskazówki.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze rejestratora jazdy, jest rozdzielczość kamery. Im będzie wyższa, tym lepszej jakości obraz uzyskamy. W przypadku takich rejestratorów drogowych jest to szczególnie istotne, ponieważ kluczowe jest to, by uchwycone zostały szczegóły takie jak numery rejestracyjne innych pojazdów. Doskonałym wyborem będzie więc urządzenie pozwalające na nagranie o jakości FullHD.

Nagrywany materiał musi zostać gdzieś zapisany. Niezbędna jest nam do tego duża pojemność urządzenia oraz oczywiście możliwość zapisu na zewnętrznym nośniku. Koniecznie upewnijmy się więc, że rejestrator jazdy wyposażony jest w wejście na kartę SD.

Rejestratory jazdy — cena

Koszt zakupu rejestratora jazdy zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenie wybierzemy. Ich ceny są jednak bardzo zróżnicowane, dlatego ciężko podać tu ich średnią wartość. Na RTV Euro AGD znajdziemy zarówno rejestratory za nieco ponad 100 zł, jak i takie, za które będziemy musieli zapłacić nawet ponad 1000 zł. Dzięki temu jednak w ofercie dostępne są gadżety na właściwie każdą kieszeń. Czy warto inwestować? Ceną może być tu nasze bezpieczeństwo, dlatego odpowiedź jest jedna — oczywiście, że tak!

Dlaczego warto kupić rejestrator jazdy?

W internecie roi się od filmików przedstawiających niebezpieczne, a czasem zabawne zdarzenia na drodze i niemal wszystkie uwiecznione zostały właśnie za pomocą rejestratora jazdy. To gadżet, dzięki któremu możemy nagrać dosłownie wszystko, co dzieje się na drodze. Po co? Przede wszystkim dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli przydarzy się nam wypadek z udziałem innych pojazdów, będziemy mieć niepodważalny dowód na przebieg całego zdarzenia. A to może okazać się niezwykle pomocne. Dzięki temu możemy na przykład udowodnić naszą niewinność i uniknąć mandatu, czy nawet znacznie poważniejszych konsekwencji.

Nowoczesne rejestratory jazdy mogą się nam przydać także w innym celu. Narywanie przejechanych tras jest bowiem bardzo skutecznym sposobem na zapamiętanie danej drogi. Co więcej, taka praktyka może nam pomóc także podreperować nieco nasz styl jazdy. Przecież przeważnie prowadząc samochód, jesteśmy skupieni i nie mamy do tego głowy. Oglądając takie nagranie, możemy natomiast dokładnie przeanalizować nasze zachowania.

Obecnie rejestratory jazdy bardzo często wyposażone są także w GPS. Tym samym stanowią dla nas świetny sposób na ochronę naszego samochodu. W razie jego kradzieży będziemy mogli z łatwością zlokalizować pojazd.

Data publikacji: