Dobre auto miejskie powinno mało palić, powinno być łatwe w uruchomieniu i prowadzeniu w korkach oraz ekologiczne. Te wymagania, a także wiele innych, spełniają pojazdy z silnikami hybrydowymi. Wtedy, gdy szuka się samochodu do miejskiej jazdy, warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Pojazdy z silnikami hybrydowymi, czyli posiadające zarówno silnik benzynowy, jak i elektryczny są dostępne w sprzedaży od kilkunastu lat. Toyota zapoczątkowała ich seryjną produkcję modelem Prius już w 1997 roku. Teraz ta japońska marka oraz kilka innych mają w swojej ofercie samochody hybrydowe. Niestety, nie widać ich zbyt wiele na polskich ulicach. Głównym powodem jest wciąż wysoka cena zarówno zakupu, jak i późniejszego serwisowania auta, ale z roku na rok opłaty te powoli spadają i wraz z nimi wzrasta liczba właścicieli hybryd, w tym głównie w dużych miastach.
Ekologicznie do pracy i na zakupy
Najważniejszym atutem aut hybrydowych jest ich ekologiczność i jednocześnie ekonomiczność. To auta, które potrafią palić mniej niż 4 litry na 100 kilometrów, przy jeździe na silniku elektrycznym nie emitują żadnych spalin, są ciche i nie generują wysokich kosztów, na przykład związanych z wymianą sprzęgła, rozrusznika czy pasków klinowych. Dodatkowy plus to bezstopniowa skrzynia biegów i brak sprzęgła, co w miejskiej jeździe jest dużym plusem, także większa stabilność jazdy, ponieważ auto jest nieco cięższe. Komfort, funkcjonalność i niezawodność to kolejne plusy tych pojazdów, dlatego na pewno spełnią oczekiwania kierowców typowo miejskich.
Dodatkowe udogodnienia dla właścicieli hybryd w Polsce
Za zakupem auta hybrydowego poza tym przemawiać może oszczędność w postaci niższych rachunków za parkowanie. Coraz więcej miast w Polsce wprowadza udogodnienia dla posiadaczy takich pojazdów – całkowicie darmowe parkowanie czy parkowanie w obniżonych cenach, nawet w ścisłym centrum.
Jak załadować auto hybrydowe?
Napęd hybrydowy bazuje w jeździe miejskiej głównie na energii elektrycznej. Ładowanie auta obywa się poprzez gniazdko elektryczne i najlepiej mieć wtedy własne miejsce parkingowe w garażu podziemnym lub własny garaż, żeby zaopatrywać samochód w potrzebny mu prąd. Infrastruktura w miastach, w tym specjalne słupki do ładowania aut hybrydowych, nadal jest słabo rozwinięta. To niewątpliwie jeden z minusów, dlatego jeżeli myśli się o zakupie hybrydowego auta, warto sprawdzić, czy jego ładowanie nie będzie sprawiało problemów.
Hybrydowe pojazdy mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jednak teraz traktowane są już nie tylko jako ciekawostka, ale realna alternatywa dla zwykłych aut benzynowych, zwłaszcza w przypadku jazdy miejskiej.