Decyzja o zakupie używanego samochodu zapadła. Wiemy już, jaki konkretny model chcemy kupić, przystępujemy więc do jego szukania. O czym jednak należy pamiętać przed zakupem używanego samochodu?

Szukanie okazji

Nie od dziś wiadome jest, że ludzie szukają wszelkiego rodzaju okazji. Czy to kupując truskawki na targu, nowy komputer czy wspomniany samochód chcemy, aby wyniosło nas to możliwie najtaniej. Pragniemy samochodu sprawnego, a przede wszystkim taniego. W dzisiejszych czasach auto to przecież nie tylko środek komunikacji, ale narzędzie czy nawet miejsce pracy, w którym dziennie spędzamy naprawdę dużą ilość czasu. Często jednak pod ogłoszeniem o wspaniałej okazji kryje się coś więcej – na przykład ukryta wada, o której sprzedający samochodu nie ma najmniejszego zamiaru nas powiadamiać.

Przed zakupem używanego samochodu

Podczas zakupu tak ważnego obiektu, jakim jest samochód, warto pamiętać, że musimy zachować jasność umysłu, a jeśli naprawdę spotkamy jakąś niepowtarzalną okazję, spytać samego siebie, czemu właściciel pojazdu chce się go pozbyć właśnie za taką cenę. W sytuacjach takich jak ta naiwność na pewno nie popłaca. Wiadomo oczywiście, że nie można popaść w skrajność i podejrzewać wszystkich o kłamstwa. Wierząc sprzedawcy w bezkolizyjną przeszłość pojazdu możemy sami to sprawdzić, aby później nie musieć żałować podjętych decyzji. Przed tak sporym wydatkiem, jakim jest kupno dla nas nowego, ale jednak używanego samochodu, a już na pewno przed podpisaniem samej umowy, warto zrobić przegląd techniczny pojazdu, chociażby w warsztacie samochodowym CELMER Auto-Moto, w Toruniu, który funkcjonuje od 1988 roku. Specjaliści z pewnością wykryją wadę, jeśli oczywiście taka znajduje się w pojeździe, a my będziemy mieli pełny obraz oferowanego pojazdu.

Błędy przy kupnie samochodu

Warto wspomnieć o najczęstszych błędach, które popełniają osoby chcące kupić używany samochód. Wielu ludzi, zdecydowanych już na zakup samochodu, kupuje go, nie odbywając wcześniej jazdy próbnej. Jak już było wspomniane wcześniej, czasem w samochodzie spędzamy większą część dnia, ważne jest więc, aby pojazd, który chcemy kupić, był odpowiednio do nas dopasowany. Prócz tego ważne jest, aby samemu przekonać się, jak działa skrzynia biegów czy jak zachowuje się nawieszenie przy zmianie podłoża. Nie kupujemy butów przed ich uprzednim przymierzeniem, czemu więc mielibyśmy zakupić samochód przed jazdą próbną? Kolejny błąd to liczenie na opinię bliskich czy przyjaciół, którzy już kilka razy samochód kupowali, więc uważają, że są ekspertami. Niestety często jest tak, że nie mają oni pojęcia o mechanice, a zamiast dobrze doradzić, mogą sprawić problemy. Dlatego też, zamiast porady kuzyna czy szwagra, warto jest skorzystać z oceny fachowca, chociażby podczas umówionej wizyty w warsztacie samochodowym, na przykład w przytoczonym wcześniej CELMER Auto-Moto. Ekspert na pewno wykryje wszystkie naprawy po stłuczkach czy wypadkach, o których możliwe, że nie zostaliśmy poinformowani wcześniej.

Kupno samochodu używanego to prawdziwa loteria, do której trzeba się naprawdę dobrze przygotować, a przede wszystkim nie dać się ponieść emocjom.

Tagi:

Data publikacji: