Felgi stalowe, czy aluminiowe? Pytanie nieustannie wraca niczym przysłowiowy bumerang. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Spróbujmy je krótko przeanalizować i tym samym pomóc kierowcom w dokonaniu właściwego wyboru. Pod uwagę bierzemy koszty, łatwość zakupu i montażu, odporność na korozję i łatwość w utrzymaniu czystości.

Felgi aluminiowe to uczta dla oczu. Mały szczegół w wyposażeniu samochodu, który potrafi w znaczny sposób zmienić jego optykę. Oczywiście na plus. Aluminium jest łatwe w obróbce. Dla felg z aluminium niemal nie ma ograniczeń jeśli chodzi o design. Popularne są eleganckie alufelgi ze srebrnym wykończeniem, albo kolorowe sportowe. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne.

Równie często jak spojrzenia przechodniów, felgi aluminiowe przyciągają uwagę złodziei. Jeśli więc samochód ma stać pod chmurką, a właściciel nie ma ochoty na wieczne korowody z ubezpieczycielami, lepiej wybierać felgi stalowe.

Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników. Jest to z jednej strony rzecz gustu, z drugiej możliwości finansowych i stylu jazdy, typu samochodu i czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację auta. Zarówno felgi aluminiowe i stalowe mają swoje wady i zalety, które warto przeanalizować, by w finale być zadowolonym z ich codziennego użytkowania. – mówi Łukasz Korczyk z serwisu centrumfelg.pl.

Alufelgi – za i przeciw

Alufelgi wymagają konserwacji i regularnego czyszczenia. Ten element wyposażenia jest dość wrażliwy na uderzenia. Zarysowania trudno jest usunąć i są one wątpliwą ozdobą, z którą musimy jeździć na co dzień. Dziura w alufeldze oznacza, że nie nadaje się ona już do użytku. Takiej felgi nikt nie naprawia i właściwe oznacza to konieczność zakupu całego nowego kompletu. Jest to spory wydatek.

Jeśli decydujemy się na alufelgi, koniecznie należy zwrócić uwagę na ilość otworów na śruby i typ kół. Nie każda nadaje się do każdego samochodu. Dobierając alufelgi można skorzystać z pomocy warsztatu lub jeśli kupujemy je w zaufanym sklepie internetowym z pomocy wyszukiwarki, która pomoże dobrać odpowiednie dla nas felgi. Opcja z warsztatem jest najbardziej godna polecenia, bo mamy pewność, że nie tanie przecież alufelgi będą do naszego samochodu pasowały i otrzymamy dobry odlew, który będzie można użytkować przez dłuższy czas i nikt nie zniszczy naszych nowych felg podczas nieumiejętnego zakładania.

Felgi stalowe –  na długi czas

Felgi stalowe są bardziej odporne na zarysowania, łatwo je umyć. Za zakupem przemawia też cena. Walory estetyczne nie dorównują felgom aluminiowym, ale trwałość i możliwość reperacji nawet we własnym zakresie drobnych uszkodzeń to rekompensuje. Felgi stalowe dość szybko rdzewieją, ale łatwo jest oczyścić i ponownie pomalować. Ostatecznie zawsze też wchodzi w grę zakup nowego kompletu, co przy jego stosunkowo niewysokich kosztach, nie jest tak dotkliwe, jak w przypadku felg aluminiowych. Felgi stalowe są jednak dużo cięższe niż aluminiowe i ma to wpływ na obciążenie zawieszenia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na „stalówki”czy alufelgi, pamiętajmy, by nie kupować produktów najtańszych, bo jakość często idzie w parze z ceną. W grę wchodzi nie tylko wygląd samochodu, ale i nasze bezpieczeństwo.  

Tagi:

Data publikacji: