Zima to niezwykle wymagająca pora roku dla drogowców – wymiana opon na zimowe, ranne odśnieżanie samochodu, skrobanie zamarzniętych szyb czy problemy z zapaleniem pojazdu przy silnym i długim mrozie to tylko niektóre niedogodności wynikające z klimatu, w jakim żyjemy. Do tego dochodzi jeszcze jazda w trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym śniegu i szybko zapadającym zmroku. Zimowe, krótkie dni nie pozwalają na komfortową jazdę z wykorzystaniem naturalnego, najkorzystniejszego dla kierowców światła. Dlatego warto przed zimą i w czasie jej trwania zwrócić szczególną uwagę na jakość i trwałość swojego samochodowego oświetlenia, tak aby móc prowadzić pojazd bezpiecznie oraz w komfortowych i zdrowych dla wzroku warunkach.

1. Systematyczna toaleta

Podczas jazdy w opadach śniegu lub błocie pośniegowym lampy samochodowe narażone są na nieuniknione zabrudzenia i zanieczyszczenia. Brud oraz nieczystości zasychające na kloszach absorbują światło, przez co traci ono na jakości i zmniejsza się jego zasięg, co w okresie zimowym jest szczególnie niebezpieczne. Ponadto, z biegiem lat oraz w czasie jazdy w trudnych warunkach pogodowych klosze lamp matowieją, nie przepuszczając wystarczającej ilości światła. Co zatem powinniśmy zrobić? Przede wszystkim systematycznie czyścić klosze czystą, wilgotną szmatką, najlepiej z mikrofibry, która nie porysuje delikatnej powłoki kloszy. Jeśli lampy zabrudzone są od wewnętrznej strony, a można je łatwo rozkręcić, wyczyśćmy je także od środka. Gdy czynność ta jest trudna, wymieńmy klosze lub oddajmy je w ręce fachowców.

Zmatowiałe klosze można samodzielnie zregenerować poprzez polerowanie, ale warto to robić tylko wówczas, gdy matowa warstwa jest cienka. Wtedy wystarczy ją delikatnie wyczyścić, używając do tego specjalnej pasty. W innym przypadku nie ryzykujmy i zwróćmy się z pomocą do specjalistów.

2. Wymiana i ustawienie

Obowiązkowo przed zimą sprawdźmy jakość naszego oświetlenia. Jeśli już od dawna nie wymienialiśmy żarówki, a widzimy, że świeci ona słabiej i zaczyna czernieć, to zima jest najlepszym momentem do wymiany nie jednej, a dwóch żarówek. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, mówiącej o tym, że żarówki zawsze wymieniamy parami. Trwałość oświetlenia z tej samej linii produkcyjnej jest podobna, dlatego wymieniając tylko jedną z dwóch żarówek, ryzykujemy widoczną różnicą światła pomiędzy nimi. Co więcej, w samochodzie zawsze powinniśmy mieć ze sobą komplet żarówek zapasowych – w okresie zimowym nigdy nie wiadomo, kiedy może się on przydać. Wymieniając samodzielnie żarówkę, nie dotykajmy palcami jej bańki, grozi to znacznym skróceniem trwałości oświetlenia.

Obowiązkowo raz w roku, na przykład przed zimą, a już na pewno po każdej wymianie żarówki należy sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł. Źle wyregulowane reflektory oślepiają innych kierowców oraz pieszych, co jest szczególnie niebezpieczne głównie po zmroku, który tak szybko zapada w czasie zimy.

3. Markowe źródło światła

W trudnym dla nas – kierowców, okresie zimowym, jeśli chodzi o oświetlenie naszego samochodu i wszystkie inne sprawy związane z bezpieczeństwem jazdy, nie idźmy na skróty. Zainwestujmy w markowe, oryginalne żarówki. Wybierzmy takie oświetlenie, które parametrami będzie kompatybilne z charakterem naszej jazdy. Jeśli w większości jeździmy po mieście, a budowa reflektorów utrudnia samodzielny do nich dostęp, zdecydujmy się na żarówki o zwiększonej trwałości. W sytuacji częstej jazdy nocą, poza miastem i terenem zabudowanym, najlepszym wyborem będzie oświetlenie emitujące większą ilość światła. Nie trzeba, oczywiście, przypominać, że szerokim łukiem należy omijać żarówki bez homologacji, podejrzanie tanie podróbki oraz oświetlenie imitujące efekt ksenonowy.

Zima to również dobry moment, aby poszukać nowości na rynku systemów oświetleniowych. Charakteryzują się one nie tylko najwyższymi standardami bezpieczeństwa, ale także zapewniają samochodowemu oświetleniu unikalny, estetyczny design. Wybór może paść na przykład na model BlueVision ultra marki Philips. Żarówki te produkują jasne światło o temperaturze barwowej 4000K z niebieskawą poświatą, co daje kierowcy zdecydowanie lepszą widoczność znaków drogowych i przeszkód na jezdni. Co więcej, taki rodzaj światła ma korzystny wpływ na wzrok, poprawiając ostatecznie komfort długiej jazdy po zmroku i  w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wraz z Nowym Rokiem, gdy zima rozpoczęła się na dobre, choć dość mocno spóźniona, warto wykonać szczegółowy przegląd swojego samochodowego oświetlenia. Wszelką fachową pomocą służy nocar.pl, gdzie znaleźć można ofertę renomowanych producentów żarówek, takich jak Osram, Philips, Tungsram, General Electric czy Narva. Sklep najwyższą wagę przywiązuje do oryginalności produktów, dzięki czemu każdy klient ma pewność, że kupuje bezpieczny i sprawdzony towar. Fachowe doradztwo sprzedającego pomaga użytkownikom wybrać produkty spełniające ich oczekiwania.

Źródła zdjęć: Osram, pexels.com

Tagi:

Data publikacji: