Każdy użytkownik samochodu, któremu do tej pory zdarza się bagatelizować obowiązek wymiany oleju silnikowego powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu wymieniamy olej po przejechaniu określonej ilości kilometrów i jaki ma to wpływ na funkcjonowanie auta? Bo ma i warto o tym wiedzieć.

Procedura wymiany oleju jest nieskomplikowana

Olej w silniku odpowiada za stałe smarowanie elementów silnika, zapobiegając uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury oraz wzajemnego ich tarcia podczas eksploatacji. Zapewnia utrzymanie silnika w czystości i zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń i osadów węglowych tzw. nagaru. Pozbawiony oleju silnik zaczyna się przegrzewać, a w końcu może się „zatrzeć” i doprowadzić do kosztownego uszkodzenia silnika.

Podczas wymiany zużyty olej w całości zlewa się, ocenia jego kolor (niewymieniany przez długi czas olej silnikowy może stać się nawet całkowicie czarny i smołowaty) oraz obecność zanieczyszczeń. Od tych czynników zależy dalsze postępowanie, jeśli stan oleju nie jest zadowalający zalecane jest mycie silnika. Następnie zbiornik zostaje napełniony nowym olejem oraz dokonywana jest wymiana filtra.

Szeroki, choć konkretny wybór

Wybierając olej należy ściśle przestrzegać specyfikacji podanej przez producenta silnika. Na rynku znaleźć można obecnie mnóstwo różnego rodzaju olejów silnikowych: najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych olejów syntetycznych, półsyntetycznych i rzadziej już używanych mineralnych (w starszych silnikach), ze specjalnymi domieszkami, pomagających oczyszczać silnik itd. Pamiętajmy przy tym o jednej, szczególnie ważnej zasadzie: nie wolno mieszać różnych rodzajów olejów! Eksploatacja samochodu po dolaniu np. oleju syntetycznego do mineralnego może skutkować poważnymi problemami z silnikiem samochodu;

Wymiana oleju według producentów aut

Dla obecnie produkowanych silników, przy znacznym wzroście jakości różnorodnych olejów silnikowych, producenci rekomendują wymianę oleju po przejechaniu 10-15 tys. km, czasami nawet 20 tys. Należy jednak uwzględnić fakt, że wartości podawane przez producentów wyliczane są dla eksploatacji samochodu w tzw. normalnych warunkach. Im warunki są gorsze tym szybciej należy pomyśleć o wymianie oleju w silniku. A nie trzeba wiele żeby warunki eksploatacji określić „cięższymi niż normalne”. Trwałości oleju silnikowego nie sprzyjają: wszelkie zjawiska atmosferyczne jak występowanie mrozów, duże skoki temperatur, duża wilgotność, duże zapylenie powietrza, codzienne poruszanie się w miejskich korkach, instalacja LPG w aucie, częste przeciążenia silnika związane np. z przewozem ciężkich ładunków lub codzienną jazdą w górzystym terenie. Zakłada się, że okres eksploatacji oleju silnikowego w cięższych warunkach powinno się skrócić o 25-30%.

W praktyce, w większości modeli samochodów poleca się wymianę oleju w silniku co 10 tys. km, Szczególnie wymagają częstej wymiany oleju nowoczesne jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa, które jak się okazało, są wyjątkowo podatne na odkładanie się osadu węglowego. Regularna wymiana oleju jest bardzo ważna dla samochodów sportowych, a także aut dostawczych i mikrobusów.

Olej wymienisz praktycznie wszędzie

Sama procedura wymiany oleju, jeśli dokonujemy jej w profesjonalnym serwisie jest niekłopotliwa i zajmuje kilkanaście minut. Warto o niej pamiętać i nie odkładać nigdy na później. Inaczej możemy przez zaniedbanie doprowadzić silnik naszego samochodu do stanu, w którym trzeba będzie dokonać przykrego wyboru: wymienić silnik w aucie na nowy albo wymienić auto na całkowicie nowe. Znaleźć najlepszy serwis w odpowiadającej nam lokalizacji pomoże https://autobooking.com/pl.

Tagi:

Data publikacji: