Zmiana opon na zimowe, kiedy temperatura oscyluje w okolicach 8-10 stopni Celsjusza według fachowców od motoryzacji jest koniecznością. Mimo iż wydaje nam się, że gdy nie ma jeszcze śniegu, opon nie musimy zmieniać, to poranne przymrozki i śliska nawierzchnia powinny nas do tej decyzji przekonać. Przełom października i listopada, to dobry czas na zmianę opon na zimowe. Jest wiele rodzajów opon zimowych. Jakie wybrać, by bezpiecznie dojechać do celu ?

Rodzaje opon

Rodzaje opon zimowych różnią się pomiędzy sobą rodzajem bieżnika. Dzielimy je na kierunkowe, asymetryczne i symetryczne. Najczęściej wybieranym bieżnikiem jest asymetryczny charakteryzujący się kształtem przypominającym literę V lub U. Tego rodzaju bieżnik zapewnia oponom znakomitą przyczepność i mniejszy poślizg podczas hamowania i przyśpieszania. Doskonale nadaje się do jazdy po nawierzchniach pokrytych śniegiem, lodem lub pośniegowym błotem. Technologia ogumienia asymetrycznego jest bardzo zaawansowana, dlatego też ich żywotność jest znacznie dłuższa niż innych opon, a spalanie paliwa niższe.

Jakość ma znaczenie

Przy wyborze opon, poza rodzajem bieżnika oraz ceną bardzo ważna jest ich jakość. To właśnie jakość opon ma zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jakość opon dzieli się na trzy klasy: wysoką, średnią i ekonomiczną. Ich wybór determinuje przyczepność na drodze, ilość zużytego paliwa oraz żywotność. Wymóg etykietowania opon wprowadzony przez Unię Europejską, pozwala nam sprawnie wybrać produkt odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań. Etykiety zawierają informację o przyczepności, poziomie hałasu przez nie generowanego i efektywności paliwowej. Podczas kupna opon zimowych warto zwrócić szczególną uwagę na pierwszą informację. Dzięki niemu łatwo jest zdecydować się na konkretny model zimowej opony, nawet wtedy, gdy jesteśmy laikami.

Rozmiar tez jest ważny

Zmiana opon na konkretny rodzaj zimowych warunkuje również ich rozmiar. Konieczne jest tu zastosowanie się do wskazówek producenta samochodu. Nieodpowiedni rozmiar opon nie zagwarantuje bezpiecznej jazdy, samochód zużyje więcej paliwa, a przyczepność na mokrej nawierzchni znacznie się zmniejszy. Ważne jest sprawdzenie także takich parametrów opon zimowych, jak indeks nośności oraz indeks prędkości, który informuje o największej możliwej prędkości, jaką można rozwinąć. Przekroczenie prędkości będzie zagrażało bezpieczeństwu na drodze.

Nie czekaj

Ze zmianą opon na zimowe nie należy zwlekać do pierwszych opadów śniegu. Wtedy może być już za późno. Nagłe opady śniegu mogą doprowadzić do stłuczki lub poważnego wypadku na drodze. Opony zimowe warto kupić i zmienić nieco wcześniej również ze względów ekonomicznych. Są one nieco droższe w sezonie zimowym. O ich zakupie i wymianie pomyślmy wcześniej. Jest to tym bardziej istotne, jeśli potrzebujemy niestandardowego typu opon. W sezonie można ich po prostu nie kupić tak szybko, jak byśmy chcieli.

Tagi:

Data publikacji: